Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Co warto studiować, aby mieć pracę? - epytania.pl Co warto studiować, aby mieć pracę? - epytania.pl

Co warto studiować, aby mieć pracę?

Obecnie posiadanie wyższego wykształcenia nie gwarantuje szybkiego znalezienia pracy. Według danych z GUS-u w 2014 roku liczba bezrobotnych wśród absolwentów wyższych uczelni była zbliżona do liczby osób bezrobotnych ze średnim wykształceniem. Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest więc łatwą decyzją. Polskie uczelnie proponują coraz to nowsze, niszowe kierunki, które niekoniecznie dają ich absolwentom możliwość znalezienia pracy. Jak wybrać odpowiednie studia, aby były zgodne z naszymi zainteresowaniami i dawały możliwość znalezienia, po ich ukończeniu, dobrze płatnej pracy?

Jaki kierunek studiów wybrać

Wybierając kierunek, który nas interesuje należy myśleć o przyszłym rynku pracy, o zapotrzebowaniu w przyszłości na jego absolwentów. Warto również uczyć się języków obcych gdyż w przypadku problemów ze znalezieniem pracy w Polsce daje to możliwość szukania jej za granicą. Badania przeprowadzone przez Adecco Poland wykazują, że po 2020 roku brakować będzie wykwalifikowanych pracowników z wyższym wykształceniem a szczególnie inżynierów. Wśród technicznych kierunków najbardziej poszukiwani będą specjaliści z branży IT i inżynierowie związani z nowymi technologiami, lotnictwem. Absolwenci takich kierunków w przyszłości mogą z pewnością liczyć nie tylko na więcej ofert pracy niż absolwenci studiów humanistycznych, ale również będą mieli możliwość negocjowania lepszych stawek.

Co studiować

Pielęgniarstwo

Obecnie wielu młodych absolwentów tego kierunku wyjeżdża do krajów zachodnich w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Szacuje się ze do 2030 roku w Europie będzie brakować około miliona pielęgniarek. Społeczeństwo w naszym kraju starzeje się, rodzi się coraz mniej dzieci, w związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie medycyny tj. pielęgniarki, rehabilitanci, opiekunowi medyczni, będzie rosło. Osoby z takimi kwalifikacjami nie tylko znajdą zatrudnienie w szpitalach czy ośrodkach rehabilitacji, ale również w domach spokojnej starości czy sanatoriach. Będą też mieli możliwość dorobienia dodatkowych pieniędzy na wizytach domowych.

Studia kształcące programistów, specjalistów branży IT

Według danych portali z ofertami pracy zapotrzebowanie na specjalistów branży IT stale rośnie, szczególnie w większych miastach Polski. Pracodawcy poszukują najczęściej w tej  branży: programistów (60 proc.), inżynierów ds. oprogramowania (11 proc.), testerów (5 proc.).

co-warto-studiowac-aby-miec-prace

Trener osobisty (kurs, studium)

Coraz popularniejsze, nie tylko w świecie biznesu, jest korzystanie z porad tzw. coachów, czyli osobistych trenerów. Są to zwykle osoby, z wykształceniem psychologicznym, zajmujące się tworzeniem indywidualnego planu działania, doradztwem personalnym w różnych dziedzinach życia. Motywują do działania i pomagają wyznaczyć indywidualną ścieżkę rozwoju.

Fizjoterapia

Siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem, brak aktywności fizycznej sprawia, że coraz częściej zapadamy na choroby kręgosłupa, to obecnie plaga naszego społeczeństwa. Dlatego coraz więcej osób korzysta z usług wykwalifikowanych rehabilitantów oraz masażystów, na których usługi zapotrzebowanie stale wzrasta.

Filologia języków obcych

Obecnie polski rynek przeżywa oblężenie przez zagranicznych inwestorów, ze względu na niskie koszty zatrudnienia pracowników i większą możliwość znalezienia specjalistów, inżynierów w naszym kraju. Zagraniczne korporacje coraz częściej inwestują w Polsce, w związku z tym rośnie zapotrzebowanie na absolwentów filologii obcych, bez problemu znajdują oni pracę w dziedzinach związanych ze wsparciem technicznym i zarządzaniem projektami.

Księgowość, Finanse i Rachunkowość

Popularnym kierunkiem wśród studentów od kilku lat są kierunki studiów kształcące specjalistów ds. finansów i rachunkowości. Ze statystyk prowadzonych przez infoPraca.pl wynika, że zapotrzebowanie na usługi finansowo-księgowe, w latach 2010 w porównaniu do 2008 roku zwiększyło się dwukrotnie i na przestrzeni lat wynik ten ma tendencje wzrostowa. Każdego roku przybywa ofert pracy dla wykwalifikowanych księgowych i finansistów, znajdują oni zatrudnienie szczególnie w większych miastach, najczęściej w zagranicznych korporacjach. Dodatkowym atutem w poszukiwaniu pracy w tej branży będzie więc znajomość języków obcych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x