Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Kiedy Henryk Sienkiewicz dostał Nobla? - epytania.pl Kiedy Henryk Sienkiewicz dostał Nobla? - epytania.pl

Kiedy Henryk Sienkiewicz dostał Nobla?

Nagroda Nobla od wielu już lat stanowi niemałe wyróżnienie dla naukowców, pisarzy, ludzi czynu i odkrywców na całym świecie. To chluba i chwała również dla narodu. Jednym z naszych prawdziwych skarbów narodowych jest znany wszystkim pisarz Henryk Sienkiewicz, na którego powieściach wychowywało się rzesze Polaków.

Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz urodził się w 1846 roku. Już w dzieciństwie wykazywał ogromne zainteresowanie literaturą oraz historią Polski. Z czasem stał się jednym z największych polskich nowelistów, pisarzy i publicystów, członkiem Akademii Nauk i Umiejętności. Jego pasja pisania oraz historyczne zainteresowania znalazły swoje odzwierciedlenie w wielu wspaniałych powieściach, w których w sposób wyczerpujący oddał klimat dawnych czasów. Po wielu latach intensywnej pracy nad najsłynniejszą Trylogią („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”), która opisuje burzliwe dzieje postaci zarówno fikcyjnych, jak i rzeczywistych w XVII wieku oraz napisaniu słynnego na cały świat „Quo Vadis” w roku 1905 otrzymał Nagrodę Nobla. Należy podkreślić, że była to zarówno literacka nagroda za napisanie „Quo Vadis”, jak i za całokształt jego pracy. Sienkiewicz był kawalerem Legii Honorowej oraz honorowym obywatelem miasta Lwowa. Otrzymał także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w roku 1900.

Henryk Sienkiewicz książki

Jego najsłynniejsze powieści i nowele, które zna każdy uczeń szkoły w Polsce to m.in.:

  • W pustyni i w puszczy
  • Krzyżacy
  • Quo Vadis
  • Trylogia („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”)
  • Szkice węglem
  • Latarnik
  • Janko Muzykant

Henryk Sienkiewicz zmarł w 1916 roku, a w roku 1924 jego prochy zostały przewiezione uroczyście do niepodległe i wolnej już Polski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x