Czym jest miłość?

Jest to pytanie, na które prawdopodobnie każdy z nas odpowiedziałby inaczej. Tematem miłości od zawsze zajmowali się nie tylko poeci, pisarze, malarze, tekściarze, reżyserzy ale także naukowcy, psychiatrzy i lekarze. Część ludzi twierdzi, że miłość to tylko reakcja chemiczna, inni twierdzą, że to dar od Boga, jeszcze inni uważają, że wiąże się ona z przeznaczeniem.

C8H11N czyli miłość

Kornel Makuszyński, polski prozaik i poeta pisał że „Pierwsze westchnienie miłości, to ostatnie westchnienie rozumu„. Jak się okazuje, wcale się nie pomylił! Naukowcy od lat są zgodni, co do tego, że substancje i hormony wydzielane przez nasz organizm w momencie zakochania, działają na mózg podobnie do narkotyków.

Największym jednak winowajcą naszego dziwnego zachowania, towarzyszącego zakochaniu jest wytwarzana wówczas fenyloetyloamina. Ciekawostką jest, że jej zapis chemiczny C8H11N jest uznawany w świecie nauki właśnie za wzór chemiczny miłości. Fenyloetyloamina jest wytwarzana przez mózg, a swoim działaniem i strukturą przypomina amfetaminę. To właśnie dlatego, kiedy jesteśmy zakochani wszystko odczuwamy bardziej intensywnie, nie dostrzegamy problemów, mamy dobry humor oraz więcej siły i energii. Nie widzimy wad wybranka, serce szybciej bije kiedy jest w naszym pobliżu, nie możemy spać, pracować ani jeść, zależy nam tylko na tym by jak najszybciej się z nim spotkać. Nasz mózg produkuje wiele hormonów, w tym także płciowe, co sprawia, że czujemy ciągłe podniecenie, a kontakty fizyczne z drugą osobą są niezwykle intensywne i sprawiają nam ogromną rozkosz.

Jak dochodzi do zakochania się?

Naukowcy prześledzili ten proces i wyodrębnili trzy jego etapy. W pierwszym, widząc interesującą nas osobę, wyostrzają się nasze zmysły. Wzrok ocenia jej fizyczne cechy. Pod lupę bierze wygląd jej twarzy i sylwetkę. Następnie zmysł węchu wyłapuje wydzielane przez nią feromony, a słuch ocenia jej głos. Wszystkie te sygnały z prędkością ponad 400 km na godzinę przesyłane są do mózgu. Jeśli sklasyfikuje je on jako godne zainteresowania i atrakcyjne, wówczas zaczyna wytwarzać fenyloetylominę. Cały ten proces trwa zaledwie 4 sekundy, więc jak śpiewał niegdyś Andrzej Dąbrowski – do zakochania jeden krok!
Poza wspomnianą fenyloetylominą, organizm zakochanej osoby wytwarza także dopaminę, adrenalinę i oksytocynę. Proces zakochanie się jest więc bardzo intensywnym doznaniem, którego z pewnością nie przeoczymy! Nie martw się zatem, jeśli się zakochasz to z pewnością będziesz o tym wiedzieć!

Czym zatem jest miłość?

Jest to pytanie, na które jeszcze tak na prawdę nie odpowiedział jednoznacznie nikt. Dlaczego? Ponieważ jest to sprawa niezwykle indywidualna i każdy ma na ten temat inne zdanie. Każdy z nas inaczej reaguje na miłość, każdemu z nas podoba się ktoś inny, każdy ma inne zainteresowania i inaczej reaguje na konkretne bodźce. Są także różne rodzaje miłości – od rodzicielskiej, przez erotyczną, braterską czy platoniczną, aż po agape, która określana jest jako najwyższa jej forma. Jedno jednak jest pewne i zgodzimy się chyba wszyscy z tym, że jest ona niezbędna. Dzięki miłości nasze życie nabiera sensu, dzięki niej w dalszym ciągu istnieje nasz gatunek, a świat jest po prostu lepszy!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x