Jakie wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka, które jeszcze się nie narodziło może przynieść sporo radości i zabawy przyszłym rodzicom, a nawet dziadkom i reszcie rodziny. Jednak bywa i tak, że wymyślanie idealnego imienia dla potomka może przynieść również zawirowania, problemy, kłótnie i spory rodzinne.

Imiona dla dzieci

Nadawanie imienia to wydawałoby się prosta i przyjemna czynność. Niestety bywa, że natychmiast zamienia się w udrękę, gdy nagle zdajemy sobie sprawę, że wybranie imienia dla potomka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W końcu jest to nadanie dziecku tożsamości, z którą pójdzie w świat i będzie żyło przez całe jego życie. Gdy uświadomimy sobie wagę odpowiedzialności jaka na nas spoczywa, zabawa w wymyślanie imion już może nie być taka przyjemna.

jakie-wybrac-imie-dla-dziecka

Wielu rodziców ulega schematom, nadając dziecku imię, które kojarzy im się z czymś istotnym, przyjemnym i budzącym zaufaniem. Problem pojawia się wówczas, gdy współmałżonek chce nadać dziecku imię, którego druga osoba nie znosi lub zna osobę o takim imieniu, która jest wyjątkowo nielubiana. Wówczas należy jak najszybciej wypracować kompromis i znaleźć właściwe rozwiązanie sytuacji, w przeciwnym razie może dojść do ogromnych kłótni rodzinnych i niesnasek. A w końcu przyjście na świat dziecka to wyjątkowa chwila dla całej rodziny, która powinna łączyć bliskich w miłości i zaufaniu.

Najpopularniejsze imiona

Na początku roku GUS publikuje ranking imion, które były nadawane najczęściej w poprzednim roku. Warto sprawdzić jakie imiona są najpopularniejsze a jakie zupełnie nie są w użyciu.

Jeśli rodzice są osobami młodymi, ekstrawaganckimi i pragną nadać dziecku wyjątkowo oryginalne imię, w mniemaniu reszty rodziny śmieszne i obraźliwe dla dziecka, wówczas warto, by dziadkowie również wtrącili się do całej dyskusji. Oryginalne, obco brzmiące imię najczęściej pochodzenia zagranicznego lub niespotykane nigdzie indziej może wydawać się początkowo świetnym sposobem na podkreślenie oryginalności i temperamentu rodziców, ale niekoniecznie spodobać się i pasować do charakteru dziecka w przyszłości. Pamiętaj, że twoje dziecko kiedyś urośnie, może cierpieć z powodu swojego imienia, wstydzić się go, a nawet chcieć go zmienić po ukończeniu 18 lat, gdyż ma do tego prawo.

Nietypowe, dziwnie brzmiące imię może powodować urazy psychiczne dziecka, które w ten sposób jest pozbawione akceptacji społeczeństwa, zwłaszcza rówieśników z podwórka i szkoły. Dziecko wówczas zaczyna wymyślać sobie inne imiona, przedstawia się kolegom i koleżankom używając na przykład swojego drugiego imienia itp. Dzieci bywają okrutne i uprzykrzają życie swoim rówieśnikom, którzy różnią się od reszty wyglądem, są posiadaczami nietypowego imienia lub nazwiska. Nie chodzi wcale o to, by nadawać dziecku bardzo tradycyjne i wszędzie występujące imię, ale by nie krzywdzić go już na samym starcie.

jakie-imie-dla-dziecka

Imiona dla chłopców i dziewczynek

Najlepszą radą dla rodziców jest skorzystanie z kalendarza i wypisanie 10 przykładowych imion, na które wspólnie zwrócili uwagę. Warto również skorzystać z pomocy Internetu i poszukać znaczenia danych imion. Być może imię, na które nie zwracaliśmy dotąd szczególnej uwagi nagle spodoba nam się po przeczytaniu jego opisu. Religijni rodzice mogą skorzystać z imion świętych katolickich, którzy swoim życiem dali wspaniały przykład i świadectwo dobroci, miłości i wiary. Dzięki temu dziecko zyska dodatkowo wspaniałego patrona, który będzie go strzegł i do którego będzie się modlił. Dla rodziców niewierzących lub wyznających inną wiarę najlepszym sposobem będzie po prostu przewertowanie kalendarza lub stron internetowych. Być może nadasz dziecku imię znanego artysty sprzed lat, który swoją twórczością odmienił twoje życie? Piosenkarza, malarza, pisarza, filozofa. Nadając dziecku imię nadajesz mu nie tylko tożsamość, ale ukierunkowujesz go i sprawiasz, że twój potomek nie tylko przyzwyczaja się do imienia, ale się z nim utożsamia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x