Dlaczego trawa jest zielona?

Przyzwyczailiśmy się do zieleni otaczającej świat natury. Zielona jest trawa, liście na drzewach, zieleń jest wszędzie tam, gdzie jest przyroda. I to właśnie kolor zielony zwany kolorem nadziei najlepiej wpływa na nasze samopoczucie, relaksuje nas, odgania zmęczenie, poprawia nastrój i niweluje stres. Dlatego przebywanie na świeżym powietrzu wśród drzew, pól, łąk i wszechobecnej przyrody działa na nas kojąco i zdrowotnie.

Zielono mi

Na naszej planecie trawy przybierają kolor zielony. Jest to związane z procesami, które w nich zachodzą oraz ze składnikami, które ich budują. Procesy te to głównie fotosynteza. Drzewa, liście, kwiaty i trawy odpowiadają za produkcję tlenu, który jest składnikiem ubocznym fotosyntezy. W zamian za to pobierają dwutlenek węgla, który z kolei my wydychamy. Między ludźmi, a roślinami następuje swoista „wymiana życia” i to właśnie dzięki tej zależności żyjemy. A więc o przyrodę trzeba dbać i chronić rośliny, od nich bowiem zależy nasza egzystencja.

Zielony barwnik – chlorofil

W kwestii składników, które budują rośliny za zieloną barwę traw odpowiada chlorofil. Jest to naturalnie występujący w przyrodzie barwnik i to on sprawia, że trawy i liście posiadają taki, nie inny kolor. Dlatego też rośliny dość mocno barwią nasze ubrania, gdy np.: siadamy na trawie. Jest to wyjątkowo mocny i intensywny barwik, który ciężko usunąć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x