Jak być asertywnym?

Asertywność najczęściej kojarzona z mówieniem „nie” polega także na wyrażaniu swoich emocji, poglądów i uczuć z uwzględnieniem własnych granic i w sposób respektujący granice innych. To również umiejętność polegająca na przyjmowaniu krytyki, skutecznej negocjacji i otwartości na innych.

Jak nauczyć się asertywności?

Zrób listę – przypomnij sobie sytuację, w trakcie której nie byłeś asertywny, lub która dopiero Cię czeka i masz problem z asertywnym podejściem do niej. Następnie wypisz wszystkie powody, które powstrzymywały Cię przed byciem asertywnym i czego się obawiałeś. Przygotuj też drugą listę, tym razem uwzględnij korzyści, które według Ciebie płyną z asertywnego zachowania w tej konkretnej sytuacji. Postaraj się, aby nawiązywały one do wielu aspektów Twojego życia takich jak praca, zdrowie, relacje z innymi czy psychika. Długa lista korzyści w porównaniu z obawami to obraz dla Twojego umysłu, dzięki któremu uwierzysz w wyższość zachowań asertywnych nad nieasertywnymi.

Bądź szczery – wyrażając swoją opinię lub po prostu mówiąc „nie” przedstawiaj motywy/powody, które są zgodne z prawdą. Zmyślone historie mogą brzmieć atrakcyjnie, ale kiedy wyjdą na jaw zostaniesz odebrany jako osoba nieszczera. Mówiąc prawdę i wyrażając autentyczne emocje będziesz bardziej przekonujący.

Bądź  uprzejmy – mimo różnicy zdań, która może się pojawić, bądź miły w stosunku do rozmówcy. Doceń fakt, że to Ciebie poprosił o przysługę/radę/spotkanie, oznacza to, że jesteś cennym pracownikiem, dobrym przyjacielem lub godną zaufania osobą. Uprzejma odmowa z pewnością pozostawi lepsze wrażenie niż palenie mostów, zawsze wtedy, gdy nasze zdanie różni się od opinii innych.

Bądź odważny – z mówieniem „nie” wiąże się strach, że odmawiając komuś czegoś stracisz jego sympatię, Twój rozmówca się obrazi lub nie zrozumie Twoich powodów. Zazwyczaj takie obawy są bezpodstawne, mówiąc szczerze i uprzejmie o swoich motywach, zyskasz w oczach innych, jako osoba posiadająca własne zdanie i umiejąca je wyrazić.

Zwracaj uwagę nie tylko na to „co mówisz”, ale również „jak mówisz” – osobę asertywną cechuje stanowczość, spokojny ton głosu oraz komunikacja za pomocą prostych i jednoznacznych komunikatów. Pamiętaj również, aby utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy i przyjąć postawę wyrażającą pewność siebie, a więc proste plecy i nie skrzyżowane ręce.

Asertywność

Warto pracować nad asertywną wersją samego siebie. Dzięki takiej postawie będziemy świadomie kierować swoim życiem, zyskamy wolność i nie będziemy dyskryminowani przez innych czy postrzegani jako osoby nie posiadające własnego zdania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x