Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak zwiększyć pewność siebie? - epytania.pl Jak zwiększyć pewność siebie? - epytania.pl

Jak zwiększyć pewność siebie?

Pewność siebie to cecha, która przydatna jest na wielu płaszczyznach naszego życia. W dużym stopniu determinuje to, jak jesteśmy postrzegani przez innych, co ważne jest np. w kontekście życia zawodowego czy nawiązywania nowych kontaktów. Pewność siebie to także cecha osób, które odniosły sukces w życiu, dlatego tak ważne jest, aby rozwijać ją i pielęgnować. Zadanie to nie jest łatwe, ale poniższe wskazówki z pewnością pomogą Wam w umocnieniu tej cechy.

Jak być pewnym siebie

Poznaj siebie – osobą, z którą musimy mieć świetny kontakt jesteśmy my sami. Świadomość swoich uczuć, myśli, upodobań, obserwacja i analiza zachowań to podstawowe zasady niezbędne do budowania pewności siebie. W trakcie codziennych sytuacji doświadczamy bardzo wiele, odczuwamy różne emocje – każda z nich to wiadomość z naszego wnętrza, która informuje nas jakimi jesteśmy ludźmi.

Przydatną metodą, która pozwoli nam zwiększyć pewność siebie poprzez samoświadomość jest zadawanie pytań. Powinny się one odnosić do ważnych aspektów naszego życia, które chcemy lepiej poznać, za ich pomocą możemy zweryfikować relacje i emocje, które są z nimi wiązane. Co daje mi szczęście?, co wzbudza we mnie niepokój?, czy jestem zadowolona ze swojego związku? – to tylko niektóre z nich. Ważne, aby tego typu pytania zadawać sobie regularnie przez wybrany okres czasu.

Zaakceptuj siebie – myśląc o swoim charakterze,  zachowaniach, emocjach, marzeniach czy podejmowanych decyzjach, zawsze znajdziemy coś, o czym wolelibyśmy zapomnieć i wyeliminować. Jednak dążąc do pewności siebie musimy to po prostu zaakceptować.

Ćwiczeniem, które wzmocni samoakceptację jest wybór jednej rzeczy, której w sobie nie lubimy. Może być to cecha charakteru lub wyglądu, emocje czy zachowania, których nie akceptujemy. Następnie naszym zadaniem jest przypisanie do niej korzyści, które dostrzegamy w odniesieniu do siebie, a także w stosunku do innych. Spojrzenie na „wroga” z innej perspektywy, a nawet dostrzeżenie w nim zalet to skuteczny sposób, aby w pełni się zaakceptować. Zmiana niechcianych aspektów własnej osobowości możliwa jest tylko wtedy, gdy się z nimi pogodzimy.

jak_zwiekszyc_pewnosc_siebie

Bądź z siebie zadowolony/zadowolona – każdy z nas dąży do spełnienia, nie zawsze jednak ta droga powinna prowadzić poprzez perfekcjonizm. Powinniśmy od siebie wymagać, ale musimy także doceniać to, co robimy. Dostrzeganie swoich starań, trudu, a nawet potknięć, których unikają tylko ci, którzy nic nie robią motywuje nas do dalszych działań i sprawia, że jesteśmy pozytywnie nastawieni w stosunku do samego siebie. Niezadowolenie z własnych osiągnięć to nic innego, jak kara, którą wymierzamy sami sobie za to, co robimy i jacy jesteśmy.

Prowadzenie codziennych zapisek dotyczących tego, kiedy i w jakich sytuacjach byliśmy z siebie zadowoleni pozwoli nam uświadomić sobie jak często tego doświadczamy i jak wiele jest powodów, aby być z siebie zadowolonym.

Uwierz w siebie – kluczem do tej umiejętności jest określenie swoich potrzeb i marzeń oraz głęboka wiara w to, że jesteśmy w stanie je spełnić, czy zrealizować. Powodów, które mogą nam to uniemożliwić będzie z pewnością wiele, musimy jednak skupić się na sposobach, aby osiągnąć zamierzone cele.

Ćwiczeniem, które jest przydatne, aby wzmocnić wiarę w siebie jest wypisanie pragnień, które wydają się niemożliwe do osiągnięcia i określenie realnych przeszkód. Celem tego treningu jest wymyślenie sposobów, które pozwolą nam choćby w niewielkim stopniu przybliżyć się do realizacji naszego marzenia czy spełnienia potrzeby.

Na kolejnej stronie ciąg dalszy artykułu jak zwiększyć pewność siebie:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x