Kurs hiszpańskiego, codzienny trening, własny biznes czy działalność w wolontariacie – setki tego typu pomysłów przewijają się przez naszą głowę. Realizujemy je w mniejszym lub większym stopniu, niektóre całkowicie odpuszczamy. Lenistwo, a może brak chęci? Powodów zaniedbywania marzeń/celów/pragnień jest wiele. Jest też wiele metod, które pomogą nam je zrealizować, jednym z nich jest motywacja.
System motywacyjny
Po co to robię? Dla kogo? Dlaczego?
Każde z naszych działań powinno zaczynać się od udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania. Wiedza, którą dzięki nim uzyskamy będzie punktem wyjścia do dalszej motywacji. Świadomość celowości podejmowanych działań i uzmysłowienie sobie jak są dla nas ważne, co dzięki nim zyskamy i jak mogą wpłynąć na nasze życie będzie nas mobilizować na każdym etapie drogi do osiągnięcia upragnionego celu.
Nagrody
Droga do celu jest długa i kręta, pojawiają się liczne przeszkody i chwile zwątpienia. Nagradzanie się za ich pokonywanie, a czasem nawet za wykonanie najmniejszego kroku to doskonały sposób na motywację. Doceniając siebie nabieramy wiary we własne możliwości i mamy świadomość zbliżania się do celu.
Spychologia
Nie warto odkładać czegokolwiek na później. Nawet jeśli nie mamy najmniejszej ochoty na jakąkolwiek aktywność, a stojące przed nami zadanie wydaje się ciężkie do wykonania, najlepsze co możemy zrobić to przestać o tym myśleć i podjąć działanie. Pamiętajmy również, że brak systematyczności ma swoje skutki, a opóźnianie zadań w czasie niczego nie rozwiązuje, prędzej czy później i tak będziemy musieli się z nimi zmierzyć.
Planowanie
Dążenie do celu to wieloetapowy proces, który warto dobrze zaplanować. Rozbijając go na poszczególne zadania lub krótsze etapy i uwzględniając ich realizację w czasie, w znaczący sposób przyczynimy się do jego osiągnięcia. Takie działania są szczególnie ważne, kiedy mamy do czynienia z długoterminowym celem, który początkowo może przerażać. Realizując kolejno poszczególne etapy zyskamy pewność, że jesteśmy w stanie go zrealizować, a odhaczając wykonane zadania poczujemy moc sprawczą, satysfakcję i dumę z podjętych działań.
Wizualizacja celu
Cel należy mieć zawsze przed oczami i to dosłownie! Najlepiej jeśli go zwizualizujemy i powiesimy w widocznym miejscu. Jeśli naszym marzeniem jest wycieczka do Grecji, na lodówce wieszamy widokówkę z tego kraju. Bardzo ważną rolę odgrywa także nasza wyobraźnia. Intensywne myślenie o momencie, kiedy osiągamy cel, jakie są tego okoliczności i jakie towarzyszą nam emocje może w znaczący sposób zmobilizować nas do działania.
Otoczenie
Ważne jest, abyśmy szukając motywacji otaczali się ludźmi, którzy w nas wierzą i są w stanie rozbudzić naszą aktywność. Jest wiele for czy grup, które za pomocą Internetu udzielą nam wirtualnego wsparcia. Ważne, aby w naszym otoczeniu były osoby, które będą nas motywować, a nie twierdzić, że zadanie jest za trudne, a nasze kompetencje niewystarczające.
Inspiracja
Każdy ma swój sposób na inspirację i odnajduje ją w innym miejscu. Egzotyczne podróże, kreatywni ludzie, muzyka, spacer po górach czy wizyta w galerii sztuki to tylko niektóre z nich. Ważne, abyśmy jak najczęściej sięgali do źródeł inspiracji i przez to motywowali się do działania.
Publiczna deklaracja
Powiedzenie „na głos” o swoim celu to jedna z metod motywacji. Działa podobnie jak złożona obietnica, wypowiadając ją w obecności innych musimy być świadomi, że jesteśmy obserwowani, być może ktoś nas dopinguje lub wręcz przeciwnie czeka na nasze potknięcie. Niezależnie od motywu osób trzecich, poczucie, że ktoś „patrzy nam na ręce” sprawia, że bardziej przykładamy się do wykonywanych zadań.
Pozytywne myślenie
Dążąc do celu nie możemy o nim zapomnieć. Wiara w sukces jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest wiara w swoje możliwości. Aby nie popaść w pesymizm musimy odrzucać wszelkie negatywne i przytłaczające nas myśli, skupić się na celu, wierzyć nie tylko w przychylność losu, ale przede wszystkim w siebie!