To odwieczne, niezwykle trudne pytanie spędza sen z powiek od tysięcy lat zarówno prostym, skromnym ludziom, jak i mędrcom, filozofom i naukowcom. Nie sposób na nie odpowiedzieć jednym zdaniem, nikomu dotąd tak naprawdę nie udało się odnaleźć odpowiedzi, na pytanie o sens i cel życia.
Być albo nie być…
Hamlet – tragiczny bohater Szekspirowskiego dramatu zadał to pytanie, zastanawiając się i jednocześnie kwestionując sens życia. Podobnie jak starożytni greccy filozofowie, którzy tworzyli szkoły filozoficzne, całe swoje życie podporządkowali szukaniu jego sensu i źródeł. Można by stwierdzić, że wszystkie systemy filozoficzne, religijne, moralne powstały pod wpływem nieustannych poszukiwań odpowiedzi na pytanie o sens istnienia.
Człowiek, gdy tylko zaczął rozwijać się umysłowo, począł stawiać trudne pytania. Na większość z nich wraz z upływem wieków uzyskał odpowiedź dzięki rozwijającej się nauce, jednak to pytanie pozostało: Po co żyć? Wątpliwości dotyczące sensu życia rozbudzają na co dzień nie tylko przykre doświadczenia, ból, rozczarowanie, czy smutek, ale głównie widok śmierci. To właśnie obraz umierającego człowieka, jego bezwładnego ciała w zależności od kultury palonego lub grzebanego w ziemi sprawił, że w umyśle kotłowały się nurtujące, przerażające pytania: Co dalej z tym człowiekiem? Gdzie jest jego świadomość? Po co starać się, po co walczyć o życie, szczęście, miłość, sławę, pracę czy pieniądze, skoro pewnego dnia umrzemy i nie pozostanie nam nic. Żadnej z tych wartości, o które walczyliśmy i o które dbaliśmy przez całe życie nie zabierzemy ze sobą po śmierci.
I tu zaczęły rodzić się przypuszczenia o możliwość istnienia życia po śmierci. Zapewne osoby o ateistycznych poglądach uznałyby, że w ten sposób ludzkość musiała poradzić sobie z perspektywą zbliżającej się każdego dnia śmierci, od której uciec nie można. Zaczęto zwracać się do bóstw, budować wyobrażenia o tamtym świecie zmarłych, do którego trafią wszyscy po śmierci, oczywiście z uwzględnieniem czynów na tym świecie. Za dobre uczynki spotykała nagroda, za złe kara. System ten można spotkać w każdej religii na świecie od początku istnienia ludzkości.
Na kolejnych stronach dowiesz się jak odnaleźć sens życia oraz jak docenić to co się ma: