Dziecko, które po raz pierwszy idzie do szkoły jest nastawione na wielką przygodę. Ogromną atrakcją dla dziecka jest zakup podręczników, zeszytów, stroju do gimnastyki, akcesoriów jak kredki czy kolorowe długopisy, a przede wszystkim plecaka lub tornistra. Jakiego wyboru dokonać odnośnie kupna pierwszego plecaka dla naszego dziecka?
Tornister dla pierwszoklasisty
Przy dzisiejszym wyborze plecaków i tornistrów na rynku wybór na pewno nie będzie łatwy, ale poniżej postaramy się przybliżyć tą tematykę.
Plecak dla pierwszoklasisty
Plecak dla pierwszoklasisty powinien być przede wszystkim wytrzymały i łatwy w obsłudze. Dzieci zwykle zwracają uwagę na kolorystykę i obudowę. Zbyt duża ilość kieszeni i zamków może zainteresować nasze dziecko, które zapragnie mieć taki ciekawy i oryginalny plecak, jednak z czasem zwykle staje się on uciążliwy. Najważniejsze, by plecak posiadał odpowiednie zabezpieczenia przed ciężarem, by był wygodny w noszeniu i miał porządne, mocne zamki, które zabezpieczą jego zawartość.
Dobrej jakości tornister lub plecak posiada twardą podstawę, która umożliwi łatwiejsze korzystanie z wnętrza oraz spowoduje, że noszenie go stanie się łatwiejsze niż w przypadku plecaka-worka. Twarda oprawa plecaka nadaje mu odpowiedni kształt i w dużym stopniu odciąża kręgosłup. Jest więc zdrowa dla kształtującego się kręgosłupa i szybko rosnących kości dziecka. Ostatnio nagromadziło się wiele spostrzeżeń i zarzutów odnośnie ciężaru plecaków uczniów polskich szkół. Niestety prawdą jest, że dzieci noszą plecaki trzykrotnie cięższe niż powinni, co diametralnie zmienia ich postawę, powoduje problemy z garbieniem się, bólami pleców i nadweręża młody kręgosłup. Dlatego tak ważne jest, by rodzic nauczył pakowania takiego plecaka swoje dziecko i co jakiś czas kontrolował jego zawartość. Obecnie coraz popularniejsze stają się szafki szkolne dla dzieci, w których uczniowie mogą przetrzymywać ciężkie podręczniki. Jest to niezwykle pomocne i pożyteczne.
Plecak szkolny musi być wygodny i pojemny, by zmieścił zeszyty, książki, bloki rysunkowe itp. Ważne, by w środku zawierał ukryte schowki i kieszonki na dokumenty i klucze do domu, czy do szafki. Również dobrze jest, by woda i jedzenie, które dziecko bierze z domu mieściły się w osobnej kieszeni w plecaku na wypadek, gdyby woda miała rozlać się na książki. Wiele plecaków zawiera w sobie specjalną zewnętrzną kieszeń siatkową na butelkę z wodą oraz kwadratową kieszeń z boku na opakowanie z jedzeniem.