Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jaki wybrać kierunek studiów? - epytania.pl Jaki wybrać kierunek studiów? - epytania.pl

Jaki wybrać kierunek studiów?

Pytanie o to, jaki wybrać kierunek studiów jest równocześnie pytaniem o to, kim chce zostać w życiu i co pragnę robić przez resztę mojego życia? Nie jest to łatwy wybór, a odpowiedź nie jest oczywista, choć z pozoru wydaje się banalna. Zwłaszcza, że wybierając studia i przygotowując się do matury mamy tylko kilka lat na zastanowienie się, gdzie pójdziemy. I nie chodzi tylko o wybór miasta i uczelni, w której chcemy się kształcić, ale o nasze życie.

Jaki kierunek wybrać

W życiu jest wiele ważnych spraw. Założenie rodziny, zakochanie się, znalezienie dobrej pracy, spełnianie marzeń itd. To wszystko można mieć, do wszystkiego można dążyć, ale nic nie da nam takiej satysfakcji jak robienie tego, co naprawdę się kocha zgodnie z naszą naturą i naszym powołaniem. Każdy człowiek jest do czegoś powołany. Niektórzy czują się powołani do rodziny i wychowywania dzieci i nie czują potrzeby kształcenia. Dla tych osób zwłaszcza dla kobiet kariera i spełnienie to dom i tworzenie ogniska rodzinnego pełnego ciepła, miłości, akceptacji, zrozumienia i pomagania sobie nawzajem.

W wyborze ścieżki życiowej wcale nie chodzi o robienie kariery i dorobienia się bogactwa. Oczywiście znajdą się również takie osoby, dla których priorytetem życiowym jest wzbogacenie się bez względu na to, co musieliby robić. Jeśli z kolei ktoś pragnie nie tylko dorobić się sporej sumy pieniędzy, ale również stać się sławnym człowiekiem, może jak najbardziej próbować swoich sił w danej dziedzinie, która odpowiada nie tylko jego zainteresowaniom, ale również predyspozycjom i talentom. Nie każdy jednak może zostać sławną aktorka, piosenkarką, czy nawet lekarzem światowej sławy.

jaki-wybrac-kierunek-studiow

Kierunki studiów

Wiele słyszymy od starszych osób, od nauczycieli, rodziców, czy życiowych doradców, że grunt to iść za głosem serca. To właśnie serce nieraz w konflikcie z rozumiem podpowiada nam często to, co niesłyszana i nader często ignorowania intuicja. Każdy ma swoją intuicję. I cokolwiek zdarzy się w życiu warto od czasu do czasu jej posłuchać.

Swego czasu panowała moda na liczne kierunki studiów, na które podążali świeżo upieczeni maturzyści pragnąc spełniać nie tyle swoje marzenia, co marzenia rodziców, czy po prostu pójść za przyjaciółmi do tej samej uczelni albo wypełnić pustkę pod zdanej maturze idąc na jakiekolwiek studia. To najgorsze, co można zrobić. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki kierunek studiów wybrać, po prostu nigdzie nie zdawaj. Daj sobie chwilę spokoju, spróbuj poszukać pracy, żeby nie marnować czasu i przy okazji zdobyć jakieś doświadczenie. Odczekaj rok. Być może w ciągu tego roku nagle zmienisz zdanie i zrozumiesz, co chcesz robić w życiu i znajdziesz wymarzony kierunek. Nie składaj dokumentów na pierwszą lepszą uczelnię tylko dlatego, że idzie tam twój najlepszy kolega z klasy lub paczka przyjaciół. To ważne, żeby mieć bliskich przy sobie, ale czy wybór życiowego zawodu zgodnie z powołaniem nie jest ważniejszy?

Na następnej stronie dalszy ciąg artykułu jaki wybrać kierunek studiów:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x