Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech na obecnym rynku pracy. Znając plusy bycia kreatywnym sami dążymy do tego, aby ją rozwijać, ponieważ, oprócz sukcesów zawodowych gwarantuje ona także satysfakcjonujące życie osobiste – pełne pasji i szczęśliwe.
Kreatywne myślenie
Pierwszym krokiem do rozwinięcia swojej kreatywności jest wiara w to, że jestem człowiekiem kreatywnym. Każdy z nas został obdarzony „narzędziami”, które predysponują do rozwoju tej cechy, pozostaje jedynie refleksja nad tym, na ile rozwijamy naszą kreatywność i w jakim stopniu o nią dbamy.
Jeśli już zmienimy postrzeganie siebie i jesteśmy zmotywowani, aby polepszać kreatywność powinniśmy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:
Rozwój osobisty
Rozwijaj mózg – dosłownie! Wykonuj rutynowe czynności w nietypowy sposób. Jeśli Twoją ręką dominującą jest prawa, myj zęby używając lewej dłoni, w ten sposób możesz także pisać i jeść. Wykonywanie czynności tą metodą będzie wolniejsze i mniej precyzyjne, ale dzięki temu powstaną w Twoim mózgu nowe połączenia nerwowe, które wpłyną także na kreatywność.
Wyjdź ze strefy komfortu – zmodyfikuj rutynowy rozkład dnia, pozbądź się uciążliwych nawyków, odważ się spełniać swoje marzenia, zrób coś nietypowego. Propozycji jest wiele, ciężej je zrealizować. Przebywanie i działanie w granicach strefy komfortu jest wygodne i bezpieczne, jednak jeśli tkwisz w niej zbyt długo do życia wkrada się rutyna, która skutecznie zabija kreatywność. Podejmując trud wyjścia ze strefy komfortu otwierasz się na „nowe” i niwelujesz lęk przed nieznanym.
Jak pokonać stres?
Relaksuj się – stan odprężenia służy kreatywności, będąc pod jego wpływem masz większą szansę, aby wpaść na genialny pomysł, czy znaleźć innowacyjne rozwiązanie problemu. Jest to możliwe dzięki aktywności fal alfa, aby je pobudzić można zastosować technikę relaksacyjną polegającą na świadomym oddychaniu. Na kilka minut skup się na swoim oddechu, świadomie wdychając i wydychając powietrze. Skoncentruj się na ruchach klatki piersiowej i postaraj oddalić wszystkie wpadające do głowy myśli. Aby uzyskać maksymalne skupienie możesz liczyć do 10. Wraz z relaksem pojawi się także odprężenie i dobre samopoczucie – warunki, które sprzyjają kreatywności.
Inspiruj się – źródłem Twojej inspiracji mogą być przedmioty, ludzie, miejsca. Bądź zatem otwarty na ludzi, pielęgnuj kontakty z osobami, które Cię motywują i mają na Ciebie pozytywny wpływ oraz zawieraj coraz więcej nowych znajomości. Korzystaj także z doświadczeń innych, możesz wysłuchać historii przyjaciela, który Cię inspiruje, ale warto także sięgnąć po biografię osoby, której życie Cię motywuje i mobilizuje do działania.
Niezwykle inspirujące są także podróże, w ich trakcie doświadczasz nowego, poznajesz miejsca i ludzi, a przy tym się relaksujesz, a więc inicjujesz działania, które sprzyjają temu, aby być kreatywnym. Dzięki nim nabierzesz perspektywy i zdystansujesz się od problemów, poza tym jak powszechnie wiadomo „podróże kształcą”.
Źródła inspiracji możesz kolekcjonować w notatniku, gdzie zamieścisz motywujący cytat, wycinek z gazety, który pobudza Cię do działania czy zdjęcie, które przypomina Ci o celach i marzeniach do zrealizowania. Ważne, abyś miał do niego dostęp i mógł z niego swobodnie korzystać.
Na kolejnej stronie dowiesz się w jaki sposób jeszcze poprawić swoją kreatywność: