Teleskopy
Miłośnicy i pasjonaci – amatorzy obserwacji nocnego nieba pragną jak najbardziej przybliżyć się do gwiazd. Nie wystarczy im w pewnym momencie tylko obserwacja nieba gołym okiem i wyróżnianie gwiazdozbiorów, ale skupienie się na ciałach niebieskich w bliższej formie, na planetach, meteorytach spadających z nieba i innych elementach naszego wszechświata.
Jaki teleskop
Kupno teleskopu to coś więcej niż zakup zabawki czy gadżetu, którym możemy się „pobawić” w noce pełne gwiazd na niebie. To profesjonalny sprzęt dla miłośników astronomii amatorskiej, dla pasjonatów gwiezdnych przygód, poszukiwaczy nowych ciał niebieskich pojawiających się na niebie jak kometa, czy zbliżający się deszcz meteorytów, a nawet badaczy zjawisk związanych z występowaniem i pojawianiem się niezidentyfikowanych obiektów latających UFO.
Zainteresowania związane z astrologią mogą być niezwykle pociągające, a dowodem na to jest możliwość kupienia teleskopów i zrobienia sobie w domu własnego prywatnego obserwatorium, jeśli nie jesteśmy naukowcami astronomami i fizykami oraz badaczami kosmosu. I co ważne – nie musimy nimi się stać, by wyjść poza ziemską atmosferę i przyjrzeć się zjawiskom zachodzącym poza naszą planetą, by spełniać swoje marzenia i podziwiać piękno kosmosu.
Zakup dobrej jakości teleskopu, który nas nie zawiedzie i będzie nam służył na lata to naprawdę świetna inwestycja dla pasjonatów astronomii. Niestety dość droga, bo kosztująca nawet kilka tysięcy złotych. Tańszy sprzęt poniżej tysiąca złotych może nas gorzko rozczarować, wywołać frustrację i zniechęcenie do dalszego badania piękna wszechświata. Również to miejmy na uwadze. Jeśli nie stać na kupno nowego, drogiego sprzętu prosto ze sklepu możemy skorzystać z teleskopów używanych. Każde z osobna teleskopy posiadają inne „spojrzenie na kosmos” ze względu na osobną budowę i lunetę. Dobrze jest, jeśli już inwestujemy w sprzęt zakupić teleskop odpowiednio duży. Nie warto przepłacać na mały sprzęt, który może diametralnie ograniczyć pole widzenia i tym samym pogorszyć nasz obraz nie dając satysfakcji z obserwacji.
Dobry sprzęt posiada lunetę zwaną też refraktorem o średnicy około 80 mm lub refraktor o średnicy lustra powyżej 11 cm. Spytajmy również profesjonalnego sprzedawcę o możliwości powiększenia w czasie obserwacji.