Wydawałoby się, że w dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie pełnym nowoczesnych technologii, zalewających nas z każdej strony obrazów i dźwięków, w świecie nieustannej pogoni za pracą, karierą, coraz większym luksusem, umiejętność wyciszenia się przy lekturze stała się czymś niemożliwym do zrealizowania. A jednak!
Czy warto czytać książki?
Ostatnie obserwacje wyraźnie mówią, że literatura, przez ostatnie dekady uporczywie wypierana przez telewizję, komputery, gry itp. wraca do łask. Wprawdzie korzystając z dobrodziejstw współczesnej cywilizacji wielu czytelników korzysta z elektronicznych urządzeń np: tabletów do czytania i przechowywania ulubionych dzieł literackich. Tablety w przeciwieństwie do pojedynczej książki schowanej w torebce, czy plecaku pomieszczą w swej pamięci nawet kilkaset książek ulubionych pisarzy, do których możemy zajrzeć o każdej porze i w każdym miejscu. Nawet siedząc w autobusie, pociągu, czy czekając w kolejce do lekarza możemy wyjąć z kieszeni tableta i poczytać. Jest to łatwe, przyjemne i bardzo wygodne. Mimo to, księgarnie, biblioteki i antykwariaty wciąż mają się dobrze, co świadczy o tym, że na świecie wciąż jest więcej miłośników tradycyjnych książek aniżeli tabletów. Jeszcze nie tak dawno pojawiające się w szkołach i w polskich domach komputery wraz z Internetem sprawiły, że dzieci, młodzież i dorośli coraz rzadziej zaglądali do książek. Już nawet oglądanie telewizji przestało być tak interesujące jak surfowanie po Internecie. Młodzież czytała wprawdzie lektury szkolne, ale by skrócić sobie ich długość większość zaglądała do popularnych wówczas ściąg dostępnych także w Internecie.
Na szczęście powrót mody na czytanie możemy obserwować od wielu lat. Dorośli czytają bajki dzieciom, podsuwają im ciekawe, lekkie czytadła, a sami wieczorami po pracy wracają do ulubionej lektury. Młodzież coraz chętniej zagląda do księgarń i bibliotek w poszukiwaniu popularnych autorów polecanych przez rówieśników i odkrywając przy okazji własne zainteresowania. Także osoby starsze chętnie czytają dojrzałe powieści np.: historyczne, biograficzne, czy powieści obyczajowe.
Na kolejnej stronie dowiesz się jakie są zalety czytania książek: