Jakie imię dla dziecka?

Rozwój medycyny i technologii umożliwił nam podgląd na płeć dziecka zanim się narodzi. Rodzice mają więc mnóstwo czasu na wybór odpowiedniego imienia dla swojej nienarodzonej jeszcze pociechy. Rzecz wydawałoby się oczywista i banalnie prosta, a jednak wielu rodzicom spędza sen z powiek i niejednokrotnie jest powodem do kłótni i sporów rodzinnych.

Imiona dla dzieci

Wybranie odpowiedniego imienia dla dziecka może być trudniejsze niż się spodziewamy, bo nawet jeśli mamy kilka ulubionych imion specjalne przygotowanych dla chłopca lub dziewczynki, często okazuje się, że gdy przychodzi moment wyboru tego jedynego (lub dwóch, w przypadku drugiego imienia) nie potrafimy podjąć ostatecznej decyzji, które jest lepsze i które bardziej nam odpowiada. Ewentualnie imię idealnie nadające się naszym zdaniem dla dzieciątka, nie pasuje reszcie rodziny i pojawiają się wątpliwości i komplikacje.

Niekiedy sugerujemy się przy wyborze imienia nie tylko własnymi upodobaniami, tym czy pasuje do nazwiska dziecka oraz właściwościami dźwiękowymi imienia, ale również wspomnieniami z lat dzieciństwa i młodości.

Jakie imię dla dziecka

Niektórzy rodzice dając imię dziecku sugerują się daną osobą, którą darzyli sympatią i przyjaźnią, ulubionym aktorem, wokalistą, gwiazdą rocka, osobą znaną i podziwianą lub przesympatyczną koleżanką/kolegą z wycieczki, ze szkoły, z pracy. Z kolei tracimy zainteresowanie imieniem, które, mimo iż brzmi ładnie należy do osoby, za którą nie przepadamy lub która dostarczyła nam złych wspomnień.

Imię musi się nam dobrze kojarzyć, pasować do nazwiska, brzmieć pięknie i przede wszystkim stanowić dumę dla dziecka. Nie ma nic gorszego od sytuacji, gdy dziecko wstydzi się swojego imienia przed rówieśnikami, jest wyśmiewane z tego powodu i uważa je za obraźliwe. Chociaż tobie dane oryginalne imię (np.: zagraniczne) będzie wydawać się idealne i najpiękniejsze na świecie, niekoniecznie takie musi być dla twojego dziecka. Miej to na uwadze zanim dokonasz wyboru.

jakie-imie-dla-dziecka

Imiona dla dziewczynek i chłopców

Kolejną istotną kwestią jest wyobrażenie sobie sytuacji, gdy twój maluszek przestanie być maluszkiem, a stanie się dorosłą osobą. Pamiętaj, że przyszłość twojego dziecka jest nieznana ani tobie ani jemu. Słodko brzmiąca Majeczka z pewnością będzie świetnie nadawać się dla małej ślicznej dziewczynki w różowej sukience, ale już niekoniecznie będzie odpowiadać twojej córce, gdy okaże się, że posiada twardy charakter, woli chodzić w spodniach niż w sukienkach, a w przyszłości zostanie dyrektorem poważanej firmy.

Pamiętaj, że twoje dziecko będzie kiedyś dorosłym człowiekiem, założy własną rodzinę, będzie żoną lub mężem, matką lub ojcem, kiedyś również babcią lub dziadkiem, może nawet założy własną firmę lub działalność. Wyobraź sobie imię, które nadajesz dziecku oraz to, w jaki sposób będzie się do niego zwracało otoczenie w wieku 5, 20, 30, 50 i 80 lat.

Przykładem może być bardzo kobiece i klasyczne imię Maria: mała dziewczynka Marysia, Marysieńka, dorastająca Maryś, Maryśka, Pani Maria, Szanowna Pani Maria, ciocia Marysia, babcia Marysia, babcia Marysieńka itp. Poćwicz to w wyobraźni próbując narysować w głowie obraz twojego dziecka i dopasuj do jego wizerunku imię, które chcesz mu nadać.

Dla kolejnego porównania można podać modne od jakiegoś czasu w Polsce imię pochodzenia amerykańskiego Oscar. Pomyśl o swoim synu Oscarze jak o dorosłym w przyszłości mężczyźnie Panu Oscarze, wujku Oskarze oraz o starzejącym się dziadku Oscarze.

Moda ma to do siebie, że szybko przemija, a twoje dziecko nosi imię przez całe życie. Oczywiście może udać się po uzyskaniu pełnoletniości do urzędu miasta, by zmienić imię i nazwisko, które mu przysparza kłopotów lub zwyczajnie się nie podoba. Jednak wcale nie musi tak być. Nadawanie imienia dla dziecka to wielka odpowiedzialność. Spraw, by imię dla twojego potomka było dobrze dobrane, pięknie brzmiące i stanowiło dla niego powód do dumy, nie do wstydu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
7 lat temu

” Przykładem może być bardzo kobiece i klasyczne imię Maria: mała dziewczynka Marysia, Marysieńka, dorastająca Maryś, Maryśka, Pani Maria, Szanowna Pani Maria, ciocia Marysia, babcia Marysia, babcia Marysieńka itp.” – NIEPRAWDA. Mam tak w papierach i chyba nigdy nie uwolnię się od tej głupiej Marysi, nawet jak będę stateczną starszą panią.


1
0
Would love your thoughts, please comment.x