Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego 2 miesięczne dziecko ciągle się ślini? - epytania.pl Dlaczego 2 miesięczne dziecko ciągle się ślini? - epytania.pl

Dlaczego 2 miesięczne dziecko ciągle się ślini?

Małe dzieci, głównie niemowlaki zazwyczaj często się ślinią. Jest to naturalny proces, o który zwykle nie musimy się martwić. Dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego odruchu przełykania, nie potrafią gryźć pokarmów, dlatego ich jedynym sposobem żywienia jest picie mleka matki. Często również oddychają przez buzię, a ich malutka jeszcze i nierozwinięta do końca krtań nie działa jeszcze tak jak u dorosłych.

Niemowlę się ślini

Przyczyn ślinienia się u 2 miesięcznego dziecka jest wiele. Przede wszystkim w tym wieku dziecko bardzo szybko rozwija się i rośnie. Cały jego organizm pracuje na wysokich obrotach, dziecko szybko się uczy i codziennie odkrywa nowe rzeczy. Uczy się również samokontroli. Jego śliniaki kształtują się intensywniej tym bardziej, że dzieci w tym wieku powoli wykształcają w sobie możliwość jedzenia pokarmów stałych. A do przeżuwania i połykania potrzebna jest ślina bardziej niż do picia mleka. Dlatego też śliniaki dziecka zaczynają swoją pracę.

Nie bez znaczenia ma również fakt, że dziecko zaczyna ząbkować. Dziąsła są podrażnione, wrażliwe, swędzą i dzieci wkładają różne rzeczy do ust, żeby gryźć i tym samym pobudzać pracę dziąseł i całej jamy ustnej. To również prowokuje śliniaki do wzmożonej pracy. Dobrze jest wówczas dać dziecku do gryzienia odpowiednie zabawki specjalnie stworzone dla ząbkujących maluszków. Można je kupić w sklepach z akcesoriami dla dzieci. Wybór jest ogromny. Lub po prostu dać maluszkowi do gryzienia kromkę chleba, jak to czyniły nasze prababki.

sliniace-sie-dziecko

Zdarza się jednak, że ślinienie dziecka jest zbyt intensywne, dziecko ma wyraźne problemy z przełykaniem, często się krztusi i dławi, może mieć również problemy z oddychaniem, w nocy pochrapuje lub śpi z otwartymi ustami. Rodzic musi być wyczulony na takie zachowania. Jeśli zauważy się coś niepokojącego należy zgłosić się do specjalisty i zrobić odpowiednie badania. Być może maluszek ma problemy z budową krtani, z drogami oddechowymi, z budową jamy ustnej ewentualnie cierpi na alergie pokarmowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x