Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Co daje bieganie? - dlaczego warto biegać? | bieganie - epytania.pl Co daje bieganie? - dlaczego warto biegać? | bieganie - epytania.pl

Co daje bieganie?

Jednym z najpopularniejszych sportów w ostatnim czasie stało się bieganie. Zjawisko to jest tak powszechne, że można mówić nawet o modzie na tę formę aktywności fizycznej.  Nie jest to jednak tylko chwilowy trend, a wzrost świadomości społecznej, gdyż sport ten niesie ze sobą wiele korzyści mających wpływ na naszą kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Dlaczego warto biegać?

Bieganie ma ogromny wpływ na nasze życie. Oddziałuje na zdrowie, wpływa na samopoczucie, a także kształtuje pozytywne nawyki. Twierdzenia te mają bezpośrednie odzwierciedlenie w funkcjonowaniu naszego organizmu, poniższe przykłady prezentują niektóre z nich.

  1. Układ krążenia – bieganie obniża ciśnienie krwi, podwyższa poziom dobrego cholesterolu i wzmacnia serce. W efekcie osoby uprawiające ten sport są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego.
  2. Spadek wagi – bieganie to sport, w trakcie którego spalamy spore ilości kalorii i aktywizujemy wiele grup mięśni. Jego dobroczynny wpływ na organizm trwa jeszcze długo po skończonym treningu. Bieganie w połączeniu z odpowiednią dietą daje spektakularne wyniki, jeśli chodzi o utratę zbędnych kilogramów.
  3. Układ kostny – obciążenia kości, do których dochodzi w trakcie biegania mają zbawienny wpływ na ich odnowę i mineralizację. Ten sposób aktywności fizycznej doskonale sprawdzi w się w walce z osteoporozą, na którą narażone są przede wszystkim kobiety.
  4. Stres – bieganie obniża poziom substancji powodujących napięcie nerwowe i wywołującego stres hormonu – kortyzolu. Zwiększa za to poziom endorfin, które odpowiadają za odczuwane przez nas szczęście. W jego trakcie nabieramy dystansu do otaczających problemów, łatwiej też znaleźć ich rozwiązanie. Jogging jest doskonałym lekarstwem dla osób zmagających się ze stresem czy strachem.
  5. Charakter – biegając regularnie można wykształcić samodyscyplinę, która niweluje lenistwo, brak czasu czy chęci, aby podjąć aktywność fizyczną. Wyznaczając sobie cele w postaci coraz dłuższych odcinków trasy wzmocnimy również swoją wytrwałość i silną wolę.
  6. Wytrzymałość – zwiększenie jej poziomu poprzez bieganie wpływa dobroczynnie na wszystkie aspekty naszego życia – opóźnia symptomy zmęczenia, wpływa na naszą efektywność w trakcie wykonywanych czynności, skraca także ich czas.
  7. Depresja – produkowane w trakcie biegania endorfiny skutecznie z nią walczą. Dodatkowo rośnie poczucie naszej wartości, kształtowanie mięśni i spadek wagi sprawiają, że czujemy się atrakcyjnie, dobrze się wysypiamy i potrafimy „trzeźwym okiem” spojrzeć na problemy. Korzyści te skutecznie niwelują zagrożenie wystąpienia depresji, pomagają również z nią walczyć.

co_daje_bieganie

Bieganie to sport, który może być uprawiany przez cały rok, nie wymaga specjalnych umiejętności, ani zakupu kosztownego sprzętu. Jedynym wymogiem jest nasza motywacja i wytrwałość. Zważywszy na dobroczynny wpływ joggingu na umysł i ciało sport ten powinien wpisać się na stałe w wachlarz naszych aktywności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x