Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak biegać? - epytania.pl Jak biegać? - epytania.pl

Jak biegać?

Bieganie, czy inaczej jogging to coraz popularniejsza forma aktywnego spędzania czasu. Wydawać by się mogło, że potrafimy ją uprawiać wszyscy, ponieważ bieganie to coś co mamy w naturze od zarania dziejów. Jak jednak zabrać się do tego, aby nie zrobić sobie krzywdy i uniknąć podstawowych błędów? Przygotowaliśmy dla Was mini poradnik, który podpowie jak biegać, jakie wybrać obuwie i odzież, a także o czym pamiętać kiedy zaczynamy przygodę z bieganiem rekreacyjnym.

Co daje bieganie

Bieganie ma wpływ na cały nasz organizm. Nie tylko wspomaga kondycję ale w połączeniu z dietą redukcyjną wpływa korzystnie na utratę nadprogramowych kilogramów. Poza tym obniża ciśnienie krwi i poprzez wydzielanie odpowiednich hormonów, wpływa na to, że jesteśmy po prostu szczęśliwsi.

Czym są marszobiegi

Pamiętaj, że nie będziesz od razu w stanie przebiec maratonu! Zaczynaj od marszobiegów, które przygotują Twoje ciało do biegania. Marszobiegi to nic innego jak połączenie biegu z marszem lub truchtem. Nie ma uniwersalnego przepisu na to w jakich proporcjach je ze sobą łączyć. Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależy nie tylko od kondycji, ale także od wytrzymałości, stanu zdrowia, wieku, wagi, a także nastawienia psychicznego. Bez względu na to jak dokładnie wygląda nasz wyjściowy marszobieg, powinniśmy dążyć do tego, aby stosunek marszu do biegu stopniowo się zmniejszał.

Początkujący mogą zaczynać od 1 minuty biegu, połączonej z 5 minutowym marszem. Taki trening trwać powinien około pół godziny. Po tygodniu możesz zwiększyć czas biegu do 2 minut, a czas marszu skrócić do 4 minut. W kolejnych tygodniach systematycznie, w miarę możliwości zwiększaj stosunek biegu do marszu. Na trening poświęć 3 lub 4 dni w tygodniu.

Rozgrzewka przed bieganiem

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, o której nigdy nie powinniśmy zapominać rozpoczynając trening. Rozgrzewka nie zajmuje dużo czasu, a dzięki niej możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych w skutkach kontuzji. Pamiętajmy, że rozgrzewka powinna być szybka i dynamiczna, jednak dokładny jej przebieg powinien zostać dobrany indywidualnie. Po pewnym czasie Twój organizm sam Ci podpowie jaka forma i intensywność rozgrzewki jest dla niego najlepsza. W każdym razie, jak sama nazwa wskazuje, rozgrzewka ma służyć rozgrzaniu naszych mięśni. Aby dobrze to zobrazować, wyobraź sobie plastelinę, która ogrzana ciepłem rąk, daje się rozciągać i formować. Podobnie jest z mięśniami. Kiedy są rozgrzane, łatwiej im pracować i przygotować się do wysiłku, który je czeka. Jeśli Twoje treningi nie są bardzo intensywne, to rozgrzewka może wyglądać na przykład tak:

  • wykroki powtórzone 10 razy
  • wymachy wyprostowanej nogi w przód i tył powtórzone 10 razy
  • wymachy wyprostowanej nogi na boki powtórzone 10 razy
  • wspięcia na palce powtórzone 10 razy

Na następnej stronie znajdziesz odpowiedź na pytanie jak biegać i jak dobrać odpowiednie buty!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x