Dlaczego warto biegać?

Od dłuższego czasu możemy zaobserwować zjawisko wzrostu popularności biegania. Na ulicy o poranku lub w późnych godzinach wieczornych możemy spotkać mnóstwo ludzi młodszych i w podeszłym wieku ubranych na sportowo, którzy biegają. Skąd to zainteresowanie bieganiem? I co takiego sprawia, że ludzie chcą biegać?

Bieganie uzależnia jak narkotyk

Bieganie potrafi silnie uzależnić. Niemalże tak silnie jak narkotyk. A wszystko przez produkcję endorfin w czasie wysiłku fizycznego (hormonów szczęścia), co powoduje lepsze samopoczucie, poprawia nastrój, usuwa „smutki i troski”, pomaga nawet leczyć depresję. Dlatego uprawianie sportu, zwłaszcza bieganie i wszystkie podobne mu ćwiczenia kardio, jest tak często zalecane przez lekarzy i psychologów. Hormon szczęścia, który wydziela się w równych momentach np.: w czasie jedzenia czekolady, czy uprawiania seksu powoduje stymulację tych obszarów mózgu, które odpowiadają za radość i podekscytowanie, a to nas uzależnia.

Bieganie to zdrowe i piękne ciało

Wystarczy 30 minut dziennie biegania, by nasze mięśnie i kości wzmocniły się, ciało uodporniło, skóra stała się jędrna, a kondycja polepszona. Bieganie ma również niebagatelny wpływ na stawy, serce, krwiobieg, zmniejsza ryzyko zawałów, udarów mózgu, regeneruje mięśnie zapobiegając ich utraty, co często ma miejsce z wiekiem, usprawnia układ oddychania, przyspiesza przemianę materii i pobudza trawienie, przez co szybciej spalamy tkankę tłuszczową, wzmacnia kości chroniąc przez osteoporozą, a nawet chroni organizm przed nowotworami.

Bieganie oczyszcza umysł

Psychiatrzy i psychologowie zgodnie twierdzą, że wysiłek psychiczny w pewien sposób oczyszcza naszą psychikę z negatywnych myśli, które nas dręczą. Zalecany jest nawet w chwilach, gdy dopada nas chandra i pesymistyczne myślenie. Wśród zapalonych biegaczy istnieje powiedzenie, że wraz z potem wydalamy z ciała nie tylko toksyny, ale i złe myśli. Warto w momencie przygnębienia lub nadmiernych stresów po pracy „wyżyć” się i pójść pobiegać choćby przez pół godziny. To świetnie wpływa na nastrój i skutecznie pomoże nam zregenerować umysł, zwłaszcza po ciężkim dniu.

Bieganie jak lek przeciwbólowy

Bieganie doskonale poprawia nie tylko kondycję, ale wzmacnia i podnosi próg bólu. Osoby cierpiące na migreny zamiast łykać kolejne pigułki mogą śmiało zacząć swoją przygodę z bieganiem. Duży i systematyczny wysiłek fizyczny pomaga zniwelować ataki migreny lepiej i skuteczniej niż środki farmakologiczne.

bieganie-czy-warto

Bieganie to piękny i młody wygląd

Bieganie to taki darmowy krem przeciwzmarszczkowy, który wygładza i ujędrnia nie tylko nasze ciało, pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej, zgubić nadmierne kilogramy i zlikwidować cellulit, ale dodatkowo cudownie odmładza naszą skórę twarzy, która dotleniona i ukrwiona pozbywa się toksyn i staje się bardziej elastyczna. Po prostu młodsza i promienna. Systematyczni biegacze wyglądają nawet 10 lat młodziej niż w rzeczywistości, cieszą się nienaganną sylwetką i świetnym zdrowiem. Potrafią dodatkowo lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych, myślą szybciej, są bardziej bystrzy (dzięki dotlenionemu mózgowi) i mają świetny refleks.

O bieganiu można pisać w nieskończoność. Powstała ogromna literatura poświęcona tej tematyce. Nie ulega wątpliwości, że bieganie to jedno z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu po pracy, po szkole itp. Nie trzeba zbyt dużego poświęcenia, by nasze ciało odżyło i odmłodniało. I to wszystko za darmo. Wystarczą tylko nasze chęci i wygodne buty!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x