Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego orzeł z profilu? - epytania.pl Dlaczego orzeł z profilu? - epytania.pl

Dlaczego orzeł z profilu?

Nasze narodowe godło posiada białego orła – bielika na czerwonym tle. To piękny wizerunek wielkiego ptaka – symbolu władzy, siły, drapieżności oraz walki o swoje terytorium, który od setek lat stanowi dla nas niezastąpiony i dumny symbol Polski – naszej ojczyzny.

Godło Polski

Legenda głosi, że Lech – założyciel państwa Polskiego zwanego wcześniej krajem Polan jeszcze w czasach przedchrześcijańskich podczas wieczornego postoju w środkowej części naszego kraju (dzisiejsze Gniezno) ujrzał na tle czerwonego od zachodzącego słońca nieba wielkiego białego orła z rozpostartymi skrzydłami, który dumnie patrzył w jednym kierunku. Orzeł ten miał swoje ogromnie gniazdo na drzewie i pilnował piskląt. Widok ten zdał się dla Lecha czymś mistycznym i wyjątkowo pięknym, że postanowił wykorzystać wizerunek orła, a z niego samego uczynić symbol nowego państwa. Dumny, pewny siebie i silny orzeł pilnujący swoich dzieci, jako wyraz troski i opieki o swój naród, walki i siły, która nigdy nie pozwoli nam się poddać stał się symbolem Polski. Jego głowa skierowana w jedną stronę zdaje się bacznie obserwować i pilnować porządku i bezpieczeństwa. Lech umieścił orła w swym herbie, a na pamiątkę tego wydarzenia stworzył miasto, które nazwał Gniezno.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x