Dlaczego ziewamy?

Ziewnie kojarzy nam się z nudą, zmęczeniem i sennością. Powszechnie uważa się również, że jest ono zaraźliwe. Czy przekonania te są właściwe?

Dlaczego człowiek ziewa?

Ziewamy przede wszystkim wtedy, gdy nasz organizm dopomina się tlenu. W trakcie głębokiego wdechu, który towarzyszy ziewaniu krew zostaje nasycona tlenem przez co szybciej krąży, rośnie także ciśnienie i zwiększa się liczba skurczów serca, w konsekwencji  także mózg jest lepiej dotleniony, a spora dawka powietrza dodatkowo go chłodzi. Odruch ten działa dobroczynnie na nasz organizm, po ziewnięciu zatem powinniśmy się czuć lepiej. Ziewanie w miejscach publicznych takich jak sala wykładowa czy kościół, gdzie tlen jest szybko zużywany odzwierciedla to twierdzenie.

Inna teoria mówi, że ziewanie ma na celu wzbudzić w nas stan gotowości do działania. Obrazuje to sytuacja, gdy ze stanu spoczynku musimy przejść do aktywności, mimo że jesteśmy zmęczeni, senni lub po prostu nic nam się nie chce.

Zaobserwowano również silną korelację między ziewaniem, a stresem. W trakcie wzbudzających w nas niepokój sytuacjach oddychamy nieco płyciej przez co wzrasta w krwi stężenie dwutlenku węgla. Aby zapobiec zatruciu organizmu pojawia się odruch ziewania. Często można go zaobserwować u osób, które czeka wystąpienie publicznie lub u sportowców, którzy za chwilę mają oddać strzał lub wykonać decydujący ruch w grze.

Czy ziewanie jest zaraźliwe?

Pytanie to wydaje się absurdalne, ale jest w nim sporo prawdy. Pewnie nie raz odczuliśmy na własnej skórze to zjawisko, kiedy widząc jak ktoś ziewa lub nawet teraz, czytając ten tekst poddajemy się temu odruchowi. Według naukowców za zaraźliwe ziewanie odpowiedzialne są neurony lustrzane występujące w płacie czołowym kory mózgowej. Są one aktywne w momencie, gdy obserwujemy innych ludzi wykonujących konkretne czynności.

dlaczego_ziewamy

Ziewanie jest wyrazem naszej empatii. „Podłapując” ten odruch od innej osoby nieświadomie wyrażamy pierwotną formę wczuwania się w cudze emocje i przeżycia. Jak wykazują dotychczasowe badania bardziej podatni na zaraźliwe ziewanie jesteśmy wtedy, gdy z osobą ziewającą łączy nas więź emocjonalna czy bliska relacja.

Warto zmodyfikować dotychczasowe przekonania, które opierają się na twierdzeniu, że ziewanie jest wyrazem znudzenia czy senności. Tak naprawdę wystąpienie tego odruchu w trakcie wykładu czy spotkania towarzyskiego odzwierciedla starania naszego mózgu, który chce pracować w sposób efektywny. Wyraża również wysoki stopień naszych umiejętności społecznych, przede wszystkim empatii.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x