Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego X jest niewiadomą? - epytania.pl Dlaczego X jest niewiadomą? - epytania.pl

Dlaczego X jest niewiadomą?

Na całym świecie „X” oznacza niewiadomą. W szkole pilnie uczono nas na lekcjach matematyki i fizyki oznaczanie niewiadomej symbolem „X”. Skąd w ogóle wziął się ten pomysł i dlaczego akurat ten symbol?

Algebra

Zaawansowaną dziś matematykę i inżynierię zawdzięczamy przede wszystkim kulturze arabskiej i co najistotniejsze – językowi arabskiemu, który w swej istocie jest niezwykle logiczny i precyzyjny. W nim bowiem system Al-jebr zwany inaczej system pogodzenia niewspółmiernych części przyjął w języku angielskim ostateczną nazwę „algebra”.

Wiele spośród arabskich słówek są na tyle trudne do wypowiedzenia przez Europejczyków, że zaczęto stosować dla nich zamienniki. Jednym z nich było arabskie słowo „coś” jako rzecz niezdefiniowaną, wypowiadane na kształt polskiego „sz”.

Ustalono w późniejszych wiekach, że arabskie „coś” będzie odpowiadało greckiemu „chi”, gdyż to europejska kultura, a przede wszystkim matematyka jako nauka najwięcej czerpie ze wspomnianej greki i łaciny, co było powodem zamienienia „chi” na łacińskie „x”. I tak już zostało przyjęte w podręcznikach do matematyki na całym świecie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x