Jak grać w szachy?

Gra w szachy do łatwych nie należy. Wymaga niezwykle logicznego sposobu myślenia i nie jest raczej grą proponowaną na rozluźnienie, odpoczynek po ciężkim i wyczerpującym dniu, na spotkanie towarzyskie przy kawie. To gra o twardych i bezlitosnych zasadach, w dodatku dla osób o precyzyjnym, analitycznym myśleniu i lubiących łamigłówki.

Szachy dla początkujących

Gra w szachy znana jest o setek lat, jednak w postaci znanej nam współcześnie grana jest mniej więcej od XV wieku. W tej grze nie ma miejsca na zespoły. Występuje tylko dwóch przeciwników. Plansza zbudowana jest z 64 kwadratowych pól zwykle czarno-białych. W niektórych wersjach kolory bywają inne.

Zasady gry w szachy

Każdy z przeciwników posiada odpowiednie akcesoria niezbędne do gry, a są to: król, królowa, dwie wieże, dwóch gońców, 2 skoczków i 8 pionków. Każdy z graczy ma więc równe szanse. Figury dzielą się na dwa kolory, zwykle biały i czarny zgodnie z kolorem pól szachownicy. Przeciwnicy dokonują wyboru odnośnie koloru.

Najważniejszą postacią jest król, aczkolwiek jest on najsłabszy z bierek. Może poruszać się w górę lub dół, na prawo, lewo i po przekątnej, ale tylko przeskakiwać o jedno pole. Król zaatakowany przez przeciwnika i jednocześnie nie mający pola do obrony powoduje tak zwany „mat”. Skoczek to jedyna figura, która może przeskakiwać pozostałe bierki, atakując 8 pól w tym samym czasie. Zajmując pole przeciwnika zbija jego figurę.

Wieża z kolei może przesuwać się o dowolną liczbę pól z uwzględnieniem jednak rzędów lub kolumn, w których się znajduje. Goniec z kolei porusza się po przekątnej na dowolnej ilości pól, zaś Hetman w każdym kierunku również mając do dyspozycji dowolną ilość pól.

8 pionków, które posiadają gracze to najsłabsze figury. Nie mogą zrobić nic prócz przeskakiwania o jedną pozycję do przodu. Mogą bić w tak zwanym przelocie, jeśli pionek przeciwnika przeskoczył o dwa pola omijając pole, które nasz pionek mógł potencjalnie zaatakować. Może zdarzyć się, że pionek przeskoczy już całe pole szachownicy. Wówczas może zostać wymieniony na hetmana, wieżę, gońca lub skoczka.

gra-w-szachy

Szachy figury

Figury należy ustawić w następujący sposób: wieże na skraju, następnie skoczki, gońce, w środku hetman i król. Hetman wraz z wieżami należy do tak zwanych ciężkich figur, z kolei do lekkich zaliczamy gońce i skoczki. Ustawiamy w ten sam sposób zarówno czarne, jak i białe figury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x