Nauka języków obcych jest stara jak świat. Już w starożytności istnieli tłumacze, w średniowieczu posługiwano się głównie łaciną i greką, w następnych wiekach nastała moda na język włoski, hiszpański, później francuski, który królował przez dłuższy czas na dworach, a dziś najpopularniejszym językiem jest angielski. Nie ma praktycznie osoby, która nie zetknęłaby się z tym językiem. Obecny jest wszędzie – w filmach, muzyce, na bilbordach, plakatach, wkrada się coraz częściej do rodzimego słownictwa i zastępuje inne słowa. W XXI wieku znajomość przynajmniej jednego języka obcego to absolutna konieczność. Coraz częściej jest wykładany w szkołach, na uczelniach, wymagany w pracy, na kursach, wyjazdach służbowych, czy wakacyjnych.
Nauka języków obcych
Niektórzy mają świetny talent do nauki języków obcych. To osoby posiadające zdolności lingwistyczne i wyostrzony słuch. Tacy ludzie znają po 2, 3 języki lub więcej. Innym nauka idzie gorzej. Jedno jest pewne: nauka języków obcych jest w 100% opłacalna! Z pewnością dotyczy to podstawowego dziś języka angielskiego. Ale dodatkowo dobrze jest poznać przynajmniej w stopniu komunikatywnym inny język, najlepiej europejski. Wybór jest ogromny.
Zanim jednak podejmiesz decyzję o nauce dodatkowego języka i zapiszesz się na kurs zastanów się dobrze, który język chcesz poznać? Który jest Ci najbliższy, przyjemniejszy w słuchaniu? I który faktycznie może Ci się przydać? Nie ma sensu uczyć się na siłę języka niemieckiego tylko dlatego, że jest popularny w Europie tuż po angielskim, jeśli za nim nie przepadasz, a w szkole ledwo dawałeś sobie z nim radę. Wyjątkową sytuację stanowi fakt, kiedy musisz wyjechać do kraju niemieckojęzycznego, przeprowadzasz się, masz niemieckojęzycznych znajomych lub rodzinę. Podobnie jest w przypadku każdego innego języka. Posłuchaj muzyki z różnych krajów, pooglądaj filmy niemieckie, francuskie, hiszpańskie, greckie, włoskie, a może skandynawskie? Niektórzy ludzie uczą się języka, gdyż są miłośnikami kultury, historii i obyczajów danego kraju. Inni z kolei poznali miłość swojego życia na wyjeździe zagranicznym. Każdy ma swój powód. Jeśli jakiś kraj wyjątkowo Cię interesuje wraz ze swoją kulturą, miałeś możliwość go odwiedzić lub o tym marzysz, wykorzystaj swoje zainteresowania i przemień je w naukę.
Dlaczego warto się uczyć języków obcych
Nauka języków obcych przynosi same plusy: Przede wszystkim zyskujesz dostęp do nowej wiedzy, stajesz się pewniejszy siebie i bardziej otwarty na ludzi, swoje nowe możliwości możesz wykorzystać w szukaniu lepszej lub dodatkowej pracy (większe zarobki, większe możliwości zatrudnienia), nie boisz się wyjechać za granicę, wiesz, że zawsze sobie poradzisz, zyskujesz możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi. Zwiedzając obcy kraj łatwiej odnajdujesz się wśród ludzi, rozumiesz wszystko, co daje Ci nieograniczoną wolność i swobodę, rozwijasz swój umysł, doskonalisz się, możesz posłużyć znajomym lub rodzinie za przewodnika w obcym kraju, stajesz się osobą niezależną, masz pewność, że nikt Cię nie oszuka, potrafisz się obronić w razie kłopotów podczas wyjazdu. Oprócz tego nauka języków obcych daje Ci możliwość czytania książek jeszcze nie przetłumaczonych, oglądania filmów bez lektora i słuchania muzyki ze zrozumieniem w danym języku. Wszystko rozumiesz i nic nie sprawia Ci trudności. Nauka języków to gwarancja lepszego, pełniejszego życia i satysfakcji!