Jaki wybrać język do nauki?

Nauka języków obcych to dziś nie tylko modna, ale bardzo opłacalna inwestycja w siebie i swój rozwój. Zwłaszcza, gdy chcemy zmienić pracę na lepszą, rozwijać swoją karierę, podróżować czy po prostu poznać innych ludzi z zagranicy. Warto nauczyć się przynajmniej dwóch języków obcych w stopniu komunikatywnym, a nasze życie nabierze barw!

Dlaczego warto uczyć się języka

Najczęściej i najchętniej wybieranym językiem do nauki jest oczywiście wciąż język angielski, którego popularność trwa już od lat. Wiele z angielszczyzny wkradło się na dobre do naszego rodzimego języka, w reklamach, w radiu, w telewizji i Internecie nie sposób nie natknąć się na angielski. Uczymy się go w szkołach, na studiach, na kursach, oglądamy filmy po angielsku, słuchamy angielskojęzycznych piosenek, czytamy książki i artykuły po angielsku. Znajomość języka angielskiego stała się już nie tylko popularna, ale przede wszystkim podstawowa, bez której nie będziemy mogli odnaleźć się w dzisiejszym świecie. Brak znajomości angielskiego to nie tylko problemy z komunikacją, z odnalezieniem się we współczesności, ale również kłopoty ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Podobnie jak znajomość obsługi komputera, język angielski jest dziś po prostu wymagany.

jaki-wybrac-język-do-nauki

Niestety w kwestii nauki języków obcych nie wystarczy po prostu poznać zasób słów oraz wyćwiczyć umiejętność poruszania się po gramatyce danego języka, należy też przede wszystkim regularnie ćwiczyć, czyli rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Najlepiej z obcokrajowcem lub w gronie osób, które również znają dany język. Po wielu miesiącach przerwy możemy stracić płynność i pewność komunikowania się, a po wielu latach zapomnieć połowę tego, czego się nauczyliśmy. Znajomość języka to nie jest coś dane nam na zawsze, trzeba z niego korzystać jak najczęściej.

Jaki wybrać język?

Odnośnie wyboru języka do nauki mamy multum możliwości. Przede wszystkim należy kierować się dwoma podstawowymi kryteriami: zapotrzebowaniem rynkowym, jeśli chcemy znaleźć dobrze płatną pracę i rozwinąć się na gruncie zawodowym lub zainteresowaniami i predyspozycjami, jeśli chcemy podróżować, poznać ludzi, interesujemy się kulturą i obyczajowością danego kraju lub po prostu pragniemy zaimponować otoczeniu i samemu sobie.

Osoby pasjonujące się kulturą azjatycką z pewnością zechcą zapisać się na kurs języka chińskiego czy japońskiego, miłośnicy Ameryki Południowej i kultury latynoskiej z chęcią uczą się hiszpańskiego. Bywa i tak, że jesteśmy zmuszeni do nauki jakiegoś konkretnego języka jeśli posiadamy rodzinę za granicą, którą chcemy odwiedzić lub emigrujemy za pracą.

Język niemiecki jest najpopularniejszym obecnie językiem w krajach europejskich zaraz po angielskim i jednocześnie niezwykle pomocnym w znalezieniu dobrze płatnej pracy, język arabski staje się z kolei przepustką do poznania kultury bliskiego wschodu.

Jednym z najprostszych i jednocześnie przyjemnych języków do nauki jest język włoski, z kolei wiele osób uczy się języka francuskiego, uważanego za język miłości, język artystów i wolnomyślicieli, niegdyś z resztą popularny wśród arystokracji. Języki skandynawskie stają się również coraz popularniejsze przede wszystkim ze względu na zapotrzebowanie pracowników i coraz chętniej Polacy emigrują na północ Europy. Możliwości mamy wiele, tak wiele jak kultur i narodów jest na świecie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x