Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego statek pływa? - epytania.pl Dlaczego statek pływa? - epytania.pl

Dlaczego statek pływa?

Wiele razy spędzając wakacje nad morzem czy jeziorem możemy dostrzec statki i łódki, które swobodnie unoszą się na powierzchni wody. Nawet gigantyczne statki pasażerskie, tankowce i inne płyną spokojnie po morzu. Wydawałoby się, że to wbrew prawom fizyki. A jednak!

Siła wyporu

Cokolwiek wrzucimy do wody, jakąkolwiek rzecz materialną – utonie. Niezależnie czy jest to kamień, czy paczka chusteczek. A mimo to kilkutonowy statek utrzymuje się na wodzie. To wszystko wbrew pozorom dzięki prawom fizyki, która otacza nas na co dzień, a której zwykle nie dostrzegamy, a dokładniej dzięki prawu Archimedesa! Prawo to nazwane nazwiskiem odkrywcy, który zauważył ponoć w czasie kąpieli w wannie, że na każde zanurzone w wodzie ciało działa siła wyporu. To dlatego miedzy innymi, gdy wlejemy do wanny za dużo wody i zanurzymy się w niej, woda wylewa się poza wannę. Na daną rzecz zanurzoną w wodzie działa owa siła wyporu, której kierunek jest przeciwny do siły ciężkości danego przedmiotu. Dlatego przedmiot o dużej gęstości, większej od wody – utonie. Co nie ma nic wspólnego z masą przedmiotu. A kilkutomowy statek utrzymujący się na wodzie będzie pływać swobodnie, gdyż gęstość tego statku jest mniejsza od gęstości wody.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x