Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak inwestować na giełdzie? - epytania.pl Jak inwestować na giełdzie? - epytania.pl

Jak inwestować na giełdzie?

Zanim zabierzemy się na poważnie za inwestowanie własnych oszczędności na giełdzie należy dobrze przygotować się, poznać niezbędną terminologię i sposoby gry, które obowiązują. Warto dobrze przyjrzeć się rynkowi, poznać tajniki i zasady w teorii nim przejdzie się do praktyki.

Jak zacząć grać na giełdzie?

Przed wypróbowaniem swoich sił na giełdzie należy zapoznać się z terminami giełdowymi, z którymi będziemy mieć nieustannie styczność. Musimy je dobrze poznać, by wykorzystać w pełni swoje szanse i nie popełnić błędu, przez który wiele możemy stracić.

W giełdzie mają miejsce akcje i obligacje, czyli papiery wartościowe, które mogą być na notowane. Akcje to w skrócie część wartości firmy uprawniającej do dywidendy, a w efekcie do decydowania o spółce i jej dalszych losach. Obligacje z kolei to dowód kredytu, jakiego właściciel udzielił wystawcy. Obligacja uprawnia nas do otrzymania zwrotu kapitału wraz z odsetkami. Wspomniana wyżej dywidenda to nic innego jak część zysku danej spółki wypłacana posiadaczom akcji stosunkowo raz do roku.

Istnieje jeszcze tak zwana stopa dywidendy czyli stosunek wielkości dywidendy do ceny danej akcji. Analiza techniczna występuje, gdy na przestrzeni notowań giełdowych cen spółki poddajemy ocenie daną spółkę, a owa analiza umożliwia nam to za pomocą swoich metod. Z kolei analiza fundamentalna opiera się na danej firmie i jej wynikach finansowych, czyli jakie przyniosła zyski, jakie straty, jakie posiada zadłużenie itp.

inwestowanie-na-gieldzie

Gra na giełdzie

W systemie giełdowym mamy do czynienia ze spółkami, których większość jest zapisywana w systemie notowań ciągłych, a więc mamy możliwość zawierania transakcji w dowolnej chwili jedynie z uwzględnieniem limitu cen kupna i sprzedaży akcji. W obecnym czasie doby internetu biura maklerskie udostępniają programy pozwalające na obserwacje notowań giełdowych na żywo. Pozostała część spółek, których system notowań ciągłych nie dotyczy notowania jest na tak zwanych fiksingach, gdzie transakcje możemy zawierać dwa razy dziennie.

Odnośnie kupna i sprzedaży akcji spotykamy dodatkowo takie terminy jak hossa i bessa. Hossa to nazwa okresu, kiedy ceny akcji wzrastają, z kolei bessa oznacza okres spadków cen akcji. Zarówno hossa jak i bessa mogą trwać nawet kilka lat. Dodatkowo wyróżniamy jeszcze tak zwaną korektę. Owa korekta może dotyczyć zarówno chwilowego wzrostu cen w okresie bessy, jak i spadku cen w okresie hossy.

Zdarza się, że spółka decyduje się na podział akcji. Mówimy wówczas o tak zwanym Splicie. Przy Splicie może się zmniejszyć cena akcji w okresie jej podziału. By móc brać czynny udział w giełdzie należy dokonać wyboru biura maklerskiego z uwzględnieniem kilku czynników m.in.: dostępu do obserwacji notowań na żywo, stawki prowizji, dostępu do punktów obsługi, powiązania biura z bankiem, co daje nam gwarancję korzystania z dodatkowych usług, które oferuje bank, oferowanie analiz i rekomendacji itp. Należy dodatkowo opracować własny system transakcyjny, który pokieruje naszymi działaniami na giełdzie i którego musimy się konsekwentnie trzymać.

Jak inwestować na giełdzie?

Jest wiele sposobów inwestowania na giełdzie, jak chociażby wspomniana już analiza techniczna, czyli kierowanie się informacjami, które sugerują, jakie będą przyszłe ruchy cen akcji. Istnieje też możliwość skupiania się inwestorów na ofertach Skarbu Państwa na rynku pierwotnym.

Strategii inwestowania na giełdzie jest wiele. Dobry inwestor powinien zapoznać się z nimi wszystkimi i dokonać właściwego wyboru w oparciu nie tylko o ich skuteczność, ale też  o własne zasady i możliwości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x