Dlaczego zmieniamy czas?

Przestawianie zegarków dwa razy do roku godzinę do przodu i godzinę do tyłu jest dla większości z nas uciążliwe i bywa nieraz źródłem kłopotliwych sytuacji. Dlaczego jednak społeczeństwo zdecydowało niemal na całym świecie o zmianie czasu?

Zmiana czasu

Niemal cała ludzkość zna tą sytuację, gdy musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu i tyły dwa razy w roku. O ile przestawianie do tyłu jest dużo bardziej akceptowane, o tyle przesuwanie wskazówek godzinę w przód przynosi nieraz spore zawirowania. Zwłaszcza, że zegarki przestawia się w środku nocy, co powoduje zaspania, spóźniania do pracy, szkoły, na ważne spotkania, a nawet problemy z późniejszym odespaniem i adaptacją do nieco zmienionej pory wstawania. Dlatego coraz częściej społeczeństwo zastanawia się nad sensem i celem zmiany czasu.

Kiedy przestawiamy czas?

Przestawianie zegarków to pomysł dość młody, liczący sobie niewiele ponad 100 lat. Choć minęło już wiele dekad, a przestawianie zegarków praktykowali nasi dziadkowie, ludzkość w tej kwestii jest wciąż podzielona. Sympatycy zmiany czasu zwykle odwołują się do oszczędności energii, gdyż w zimie dzień jest krótki, a noc długa, dlatego korzystamy z większej ilości energii niż w okresie wakacyjnym. Wspominają również możliwość dłuższego przebywania na świeżym powietrzu w okresie zimowym, co sprzyja utrzymaniu zdrowia oraz na lepszej adaptacji organizmu do światła. Osoby, które wstają wcześnie do pracy mogą dłużej cieszyć się światłem dziennym właśnie dzięki zmianie czasu. Z kolei przeciwnicy zgodnie twierdzą, że przestawianie zegarków o dwa razy do roku powoduje społeczny chaos i anarchię, która nie prowadzi do niczego pozytywnego, gdyż pół roku później i tak wracamy do punktu wyjścia.

Dodatkowo przestawianie zegarków zaburza równowagę w produkcji melatoniny w organizmie, co powoduje problemy z bezsennością lub przeciwnie – nadmierne zmęczenie i ospałość. Poza tym w okresie zimowym różnica jednej godziny jest minimalna i nie wnosi nic pozytywnego do cyklu dnia. Wręcz odwrotnie powoduje problemy z rozkładami jazdy autobusów, pociągów, przestawiania urządzeń itp.

zmiana-czasu

W wielu krajach na całym świecie nie obowiązuje zmiana czasu lub w przez wiele lat obowiązywała, ale została zniesiona. Kraje te funkcjonują dobrze, a społeczeństwo nie odczuwa żadnych istotnych skutków. Widocznie zmiana czasu powoli staje się coraz mniej popularna i coraz częściej poddawana krytyce. Być może za jakiś czas nie będzie w ogóle potrzebna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x