Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Dlaczego mówimy na zdrowie? - epytania.pl Dlaczego mówimy na zdrowie? - epytania.pl

Dlaczego mówimy na zdrowie?

Często w codziennych sytuacjach spotykamy się ze zwrotem „Na zdrowie!”.

Na zdrowie

„Zdrowia” życzymy najczęściej osobie kichającej. Kichniecie jest odruchem fizjologicznym, niezależnym od nas, więc według ogólnych zasad savoir-vivre nie powinniśmy na nie reagować, gdyż jest to uznawane za nietakt. W Polskiej kulturze przyjęło się jednak, że jest to forma grzecznościowa i w ten sposób życzymy osobie kichającej zdrowia.

„Na zdrowie” ma swoje odpowiedniki w innych językach, np. niemieckie „Gesundheit” czy  angielskie „God bless you”. Ciekawostką jest, że zwrot ten został prawdopodobnie po raz pierwszy użyty przez papieża Grzegorza I Wielkiego, który w ten sposób nakazał reagować na kichnięcie swoim wiernym. W ówczesnej Europie panowała wtedy epidemia dżumy.

Kichanie

Kichanie interpretowane jest w różnych kulturach w różnoraki sposób. W Iranie postrzegane jest negatywnie, uznawane za zły znak, zwiastujący pech, np. po kichnięciu w pracy robiono sobie przerwę. Natomiast w Chinach, Wietnamie i Japonii uznaje się, że osoba kichająca jest właśnie w tym momencie przez kogoś obgadywana. W starożytnej Grecji wręcz przeciwnie, był to dobry omen.

toast

Toast na zdrowie

Nieodzownym elementem w polskiej kulturze jest wznoszenie toastów, podczas różnych uroczystości czy spotkań towarzyskich. Zwyczajowi temu również towarzyszy zwrot „na zdrowie” i interpretowany jest w ten sam sposób jak w przypadku kichania. Zwykle wznosimy go za czyjeś zdrowie. Według zasad savoir-vivre bardziej taktowne jest poprzedzenie go krótką przemową.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x