Samo układanie paneli nie jest trudne, choć może wydawać się z początku niemożliwe do zrobienia zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w „majsterkowaniu”. Zanim jednak się do tego zabierzemy trzeba koniecznie się przygotować.
Jak położyć panele podłogowe?
Najpierw najważniejszy jest wybór paneli. Warto skonsultować swój zakup z pracownikiem działu, który doradzi nam, jakie panele będą odpowiednie do naszego mieszkania. Często zdarza się, że kładziemy panele osobne do pokoju dziecinnego, osobne do kuchni, czy salonu. Ważny jest też wybór nie tylko koloru, ale wielkości i materiału, z którego są zrobione. Zwróćmy uwagę, że zbyt śliskie panele są niebezpieczne zwłaszcza, jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta. Psy lub koty mogą je podrapać pazurami. Estetyka i wygląd paneli są bardzo ważne, gdyż muszą się dostroić z wyglądem ścian i mebli w mieszkaniu.
Warto wspomnieć, że panele dobrze jest układać prostopadle do okien, a więc zgodnie z kierunkiem padania światła dziennego, co odwróci naszą uwagę od łączeń poszczególnych elementów w panelach i optycznie nada im więcej blasku. Aby nadać pomieszczeniu wrażenie przestrzenności i optycznie jest powiększyć wystarczy układać panele tak, by wzór był równoległy do krótszej ściany. Ma to uzasadnienie zwłaszcza w mieszkaniach w bloku, które są na ogół mniejsze i wąskie aniżeli te w domu.
Jak położyć panele?
Montaż paneli zaczyna się od dokładnego oczyszczenia podłoża z zanieczyszczeń i brudu. Na ogół wyróżniamy 3 najczęściej stosowane metody ich montażu:
- klejenie paneli – stosowane w czasie układania desek dwuwarstwowych. W przypadku ogrzewania podłogowego często stosowanego w dużych domach używamy desek trójwarstwowych
- posadzka pływająca – bez zastosowania kleju, dotyczy paneli trójwarstwowych posiadających odpowiednio wyprofilowane krawędzie
- na legarach – w przypadku grubych paneli, wymaga nieraz przyklejenia oraz dodatkowo przybicia paneli do podłoża
Przed nałożeniem paneli koniecznie trzeba odizolować podłoże specjalną folią paraizolacyjną. Następnie nakładamy panele na sucho zaczynając od rogu pokoju, przez całą ścianę tworząc pierwszy rząd paneli i dalej kierując się ku tyłowi przez całe pomieszczenie. Ważne, by zachować przerwę dylatacyjną. W przypadku, gdy do ściany przystawimy zbyt długi panel, musimy go przyciąć za pomocą specjalnego nożyka. Następnie stosujemy dylatację przy ścianach i w rogach pokoju. Szczelina dylatacyjna nie powinna przekraczać od 5-10 mm szerokości. Jest to konieczne, gdyż panele z wiekiem zmieniają wymiary pod wpływem temperatury i wilgoci. Należy ułożyć na sam koniec listwy przyścienne, które montujemy do ścian, a nie do samych paneli. Z kolei miejsca trudno dostępne należy wypełnić elastyczną masą, która zakryje dziury chroniąc przed przedostaniem się do nich brudu i pyłu.