Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak położyć płytki? - jak kłaść płytki? | układanie płytek - epytania.pl Jak położyć płytki? - jak kłaść płytki? | układanie płytek - epytania.pl

Jak położyć płytki?

W każdej łazience obowiązkowo muszą znajdować się płytki. Położenie ich wbrew pozorom nie jest rzeczą prostą. Wymaga bowiem znajomości techniki oraz zastosowanie zabezpieczenia chroniącego przed namiarem wilgoci, która w łazience często ma miejsce.

Układanie płytek

Należy najpierw dokonać słusznego wyboru przed kupnem płytek do łazienki. Najlepiej kierować się optycznym postrzeganiem pomieszczenia. W małych łazienkach w bloku mieszkalnym dobrze jest wybrać jasne i duże kafelki, z kolei łazienki przestrzenne w domach można śmiało udekorować płytkami o niewielkiej powierzchni i o ciemniejszej barwie. Dodatkowo można wybrać pojedyncze kafelki zdobione mozaiką, np.: w kwiaty, które pięknie ozdobią naszą toaletę.

jak-polozyc-plytki

Jak kłaść płytki?

Przed nałożeniem płytek należy dobrze przygotować podłoże wyrównując betonową wylewkę, tak by płytki przylegały ściśle do siebie nie powodując wypiętrzeń. Podłoże powinno być dodatkowo oczyszczone z zanieczyszczeń i kurzu, by można było nałożyć na niego odpowiedni płyn gruntujący (emulsję). Następnie należy położyć na tak przygotowane podłoże odpowiedni klej. Zwykle stosujemy inny do podłogi, a inny na ściany łazienki. I co najważniejsze, o czym trzeba wspomnieć: zaprawa do spoinowania. Jest to niezwykle istotny materiał, ponieważ od niego zależy wytrzymałość płytek i odporność na zalanie wodą, co zdarza się w łazienkach nieustannie. Dodatkowo zaprawa zdobi płytki okalając je dookoła i nadając odpowiedni kolor. Zaprawa musi być cementowa i przeznaczona koniecznie do wilgotnych powierzchni.

Obecnie na rynku dostępne są zaprawy z dodatkiem różnych substancji ulepszających, które nie tylko powodują lepszą szczelność i chronią przed przedostaniem się wilgoci do środka, ale dbają o zachowanie odpowiedniej czystości i higieny tak ważnej w naszej łazience. Zwłaszcza dotyczy to miejsc trudno dostępnych, gdzie często pojawia się wilgoć jak wanna, kabina prysznicowa, umywalka oraz wszystkie kąty najbardziej narażone na pleśń i grzyb.

W łazienkach dużo częściej niż w innych pomieszczeniach dochodzi do zalania. Podczas kąpieli, prysznica, prania, czy korzystania z miednicy. Jeśli przymocowanie płytek zostało zrobione niedbale, w sposób nieodpowiedni, konsekwencje tego mogą być poważne i długotrwałe. W takim wypadku może dojść do odspajania płytek od podłoża i ścian łazienki, co skutkuje zalewaniem wodą, która dostając się pod powierzchnię płytek zacznie powodować powstawanie grzyba. Uszczelnianie płytek wykonuje się dodatkowo za pomocą tzw. folii jednoskładnikowej w płynie niezbędnej przy wykonywaniu trwałej izolacji chroniącej przed wilgocią.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x