W każdej łazience obowiązkowo muszą znajdować się płytki. Położenie ich wbrew pozorom nie jest rzeczą prostą. Wymaga bowiem znajomości techniki oraz zastosowanie zabezpieczenia chroniącego przed namiarem wilgoci, która w łazience często ma miejsce.
Układanie płytek
Należy najpierw dokonać słusznego wyboru przed kupnem płytek do łazienki. Najlepiej kierować się optycznym postrzeganiem pomieszczenia. W małych łazienkach w bloku mieszkalnym dobrze jest wybrać jasne i duże kafelki, z kolei łazienki przestrzenne w domach można śmiało udekorować płytkami o niewielkiej powierzchni i o ciemniejszej barwie. Dodatkowo można wybrać pojedyncze kafelki zdobione mozaiką, np.: w kwiaty, które pięknie ozdobią naszą toaletę.
Jak kłaść płytki?
Przed nałożeniem płytek należy dobrze przygotować podłoże wyrównując betonową wylewkę, tak by płytki przylegały ściśle do siebie nie powodując wypiętrzeń. Podłoże powinno być dodatkowo oczyszczone z zanieczyszczeń i kurzu, by można było nałożyć na niego odpowiedni płyn gruntujący (emulsję). Następnie należy położyć na tak przygotowane podłoże odpowiedni klej. Zwykle stosujemy inny do podłogi, a inny na ściany łazienki. I co najważniejsze, o czym trzeba wspomnieć: zaprawa do spoinowania. Jest to niezwykle istotny materiał, ponieważ od niego zależy wytrzymałość płytek i odporność na zalanie wodą, co zdarza się w łazienkach nieustannie. Dodatkowo zaprawa zdobi płytki okalając je dookoła i nadając odpowiedni kolor. Zaprawa musi być cementowa i przeznaczona koniecznie do wilgotnych powierzchni.
Obecnie na rynku dostępne są zaprawy z dodatkiem różnych substancji ulepszających, które nie tylko powodują lepszą szczelność i chronią przed przedostaniem się wilgoci do środka, ale dbają o zachowanie odpowiedniej czystości i higieny tak ważnej w naszej łazience. Zwłaszcza dotyczy to miejsc trudno dostępnych, gdzie często pojawia się wilgoć jak wanna, kabina prysznicowa, umywalka oraz wszystkie kąty najbardziej narażone na pleśń i grzyb.
W łazienkach dużo częściej niż w innych pomieszczeniach dochodzi do zalania. Podczas kąpieli, prysznica, prania, czy korzystania z miednicy. Jeśli przymocowanie płytek zostało zrobione niedbale, w sposób nieodpowiedni, konsekwencje tego mogą być poważne i długotrwałe. W takim wypadku może dojść do odspajania płytek od podłoża i ścian łazienki, co skutkuje zalewaniem wodą, która dostając się pod powierzchnię płytek zacznie powodować powstawanie grzyba. Uszczelnianie płytek wykonuje się dodatkowo za pomocą tzw. folii jednoskładnikowej w płynie niezbędnej przy wykonywaniu trwałej izolacji chroniącej przed wilgocią.