Jak malować ściany?

Zanim zabierzemy się do nakładania koloru na ściany naszego mieszkania musimy odpowiednio przygotować się, a przede wszystkim przygotować podłoże, na które nałożymy później farbę. Nie jest to trudna rzecz do wykonania wystarczy odrobina cierpliwości i chęci.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przed podjęciem decyzji o malowaniu należy przede wszystkim sprawdzić w jakim stanie znajdują się nasze ściany. Być może niezbędne będzie przeprowadzenie niewielkiego remontu, gdy okaże się, że stan podłoża jest nierówny, chropowaty i wadliwy. Nałożenie farby na nieprzygotowane i niewyrównane wcześniej ściany skutkowałoby ich nieestetycznym, niedbałym wyglądem i koniecznością poprawiania.

Sprawdzamy podłoże i tynk za pomocą młotka delikatnie stukając nim w ścianę w różne miejsca. Pusty dźwięk, który usłyszymy świadczy o utracie stabilności i styczności tynku z podłożem. Dodatkowo dla pewności należy przeprowadzić test, który ma na celu sprawdzenie chłonności ściany. W przypadku, gdy ściana jest zbyt chłonna i wsiąka dużą ilość wody konieczne będzie przeprowadzenie gruntowania, które zmniejsza chłonność ścian, co w malowaniu ma nadrzędne znaczenie, gdyż dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze. Dodatkowo gruntowanie utwardza i wzmacnia podłoże.

Zanim jednak przystąpimy do tego należy zetrzeć z powierzchni starą farbę, która poprzez łuszczenie może wybić się na świeżo pomalowanej ścianie widocznie się odznaczając. A więc zanim nałożymy ulubiony kolor, ściany należy wygładzić, wyrównać i zabezpieczyć.

jak-malowac-sciany

Wałek do malowania ścian

Wybór odpowiedniego narzędzia również jest istotny, gdyż ma to wpływ nie tylko na czas, ale na efektywność naszej pracy. Gruby, długi wałek jest w tym przypadku niezbędny, pędzel dodatkowo można użyć w przypadku miejsc trudno dostępnych. Zwykle przykładamy największą uwagę odnośnie wyboru farby do malowania ścian. Jednak niezbędne jest skorzystanie z dostępnych akcesoriów i zastosowanie odpowiedniego podkładu do ochrony ścian przed nałożeniem emulsji kolorowej. Dodatkowym plusem podkładu jest zacieranie starej farby, której kolor może przebić się przez nowo nałożoną emulsję, zwłaszcza jeśli jest zbyt intensywny i nie udało nam się go zmyć w całości. Dzięki temu zaoszczędzimy na czasie i nie będziemy zmuszeni do powtórzenia malowania.

Farby do ścian

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów emulsji, przede wszystkim są to lateksowe lub akrylowe, a nawet hipoalergiczne bezpieczne dla uczuleniowców, osób wrażliwych na skład chemiczny pozostałych farb, a przede wszystkim małych dzieci.

Do pomalowania ścian w pokoju gościnnym, salonie, przedpokoju, czy pokoju dziecka możemy skorzystać z tradycyjnych farb, jednak w przypadku łazienki i kuchni dobrze jest skorzystać z emulsji o dodatkowym składzie zabezpieczającym przed nadmiarem wilgoci, pleśnią i grzybami w łazience, w której zwykle panuje wilgoć, czy oparami wodnymi, które często mają miejsce w kuchni. Na nierówne podłoża często stosowane są płyty gipsowo-kartonowe, które należy zagruntować odpowiednim preparatem.

Kiedy już przygotujemy nasze ściany do pomalowania ich na kolor warto zwrócić uwagę na emulsję, która zakupiliśmy. Wielu producentów zaleca rozcieńczenie ich za pomocą wody, jednak nie wolno przekraczać zalecanej dawki, gdyż zbytnie rozcieńczenie farby powoduje rozmycie koloru i powstanie nietrwałej powłoki na naszych ścianach. Początkowo emulsja może wydawać nam się zbyt gęsta, jednak często dzieje się tak w przypadku nowo otwartej farby, należy ją wówczas dokładnie wymieszać i wtedy ocenić stan gęstości. Na tak przygotowane ściany śmiało możemy nałożyć kolor!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x