Sypialnia to jedno z najważniejszych i niestety wciąż niedocenianych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. Zaniedbywana zwykle, zagracana niepotrzebnymi meblami, sprzętami elektronicznymi z miejsca azylu i wypoczynku przeradza się w kolejny pokój bawialno-towarzyski.
Sypialnia
Często w mieszkaniach tak zwany duży pokój pełni funkcje salonu, bawialni i sypialni jednocześnie, gdzie trzymamy łóżko lub kanapę, stół, meble, telewizor i komputer oraz inne sprzęty. Niestety zapominamy o tym, że to wszystko, a zwłaszcza obecność elektroniki zaburza nasz sen. To powoduje z kolei problemy z zaśnięciem przemieniające się z czasem w chorobliwą bezsenność, lunatykowanie, kiepską jakość snu, a to z kolei powoduje chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, osłabienie odporności, problemy zdrowotne, przedwczesne starzenie, a nawet otyłość. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo dobry sen czyli 8-godzinny wypoczynek w wyciszonej i ciemnej sypialni zbawiennie wpływa na nasze zdrowie.
Jaki kolor do sypialni
Sypialnia to intymny pokój, w którym powinno mieścić się tak naprawdę tylko wygodne łóżko. To miejsce wypoczynku, relacji intymnych, relaksu po męczącym dniu, wyciszenia czy medytacji. Nie tylko wygodne łóżko i ciemne rolety lub zasłony na oknie są w nim niezbędne, ale również ściany w odpowiednim kolorze. To właśnie kolorystyka buduje atmosferę danego wnętrza i sprawia, że pomieszczenie to przyciąga nas do siebie lub wręcz przeciwnie – odpycha.
Od wielu lat naukowcom dobrze znana jest psychologia koloru i ich wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Są takie kolory, które po prostu nie nadają się na ściany w naszej sypialni i nie powinniśmy ich tam umieszczać zarówno na ścianach, jak i na oknach w postaci zasłon, czy rolet. To między innymi: odcienie intensywnej żółci, pomarańczu, czerwieni, brzoskwini, mocnego różowego i jaskrawego zielonego. Również zbyt jasny błękit i pastelowy intensywny liliowy jest niewskazany.
Kolory ścian w sypialni
Z kolei najbardziej pożądane w sypialni są ciemne odcienie niebieskiego, szarości, ciemnej przygaszonej zieleni i oczywiście najpopularniejsze i najlepsze do sypialni ciemne odcienie fioletu. Fiolet uważany jest za magiczny kolor, który świetnie uspokaja, uduchowia, obniża ciśnienie krwi, relaksuje i wpływa na nasz sen pobudzając produkcję melatoniny. Najlepszymi odcieniami sypialnianymi są fiolety wrzosowe, z liliowymi elementami, śliwka, niezbyt jasny lawendowy np.: z elementami fioletu biskupiego, niezastąpiony ametystowy, fiolety z dodatkiem czerwieni lub błękitu i inne.
Zbyt ciemne kolory fioletowego mogą optycznie pomniejszych sypialnie i zbytnio przytłaczać powodując, że nasz pokój wypoczynku przypominać będzie zamkniętą celę. Jest to niezbyt korzystne zwłaszcza dla osób borykających się z klaustrofobią. Można ewentualnie pomalować jedną ścianę na śliwkowy odcień fioletu, a pozostałe dwie na wrzosowy lub stonowany niebieski. Dodatkowe elementy w podobnym odcieniu również podkreślą wagę miejsca jak chociażby poduszki, pościel, dywan, czy rolety w odcieniach fioletu i spowodują, że nasz nocny wypoczynek szybko przyniesie pożądane skutki.
co to za kolor na pierwszym zdjęciu