Tapetowanie ścian jest niezwykle popularne w wielu krajach. Również w Polsce niemal w każdym domu na ściany nakłada się kolorowe tapety od kuchni przez wszystkie pokoje. Warunkiem jest ścisłe przyleganie materiału do powierzchni, co wymaga nieraz cierpliwości i wyjątkowej precyzji.
Wybór tapet
Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią tapetę. W zależności od pomieszczenia do salonu nadaje się inna, do kuchni jeszcze inna. W sklepach jest dostępny ogromny wybór tapet w liczne kolory i wzorki lub zwykłe o jednolitym odcieniu specjalnie i odrębnie zaprojektowane do pomieszczeń. Od naszego upodobania zależy, jaką tapetę zawiesimy w pokoju dziecinnym, a jaką w kuchni, czy kupimy tapetę w kwiaty i motyle, czy zawierającą bajkowe motywy idealnie nadającą się do pokoju dziecinnego. Wbrew pozorom to nie nałożenie tapety, ale wybranie odpowiedniego wzoru, który nam się podoba i który pasuje do pomieszczenia jest najtrudniejsze i zwykle przysparza kupującym najwięcej problemów.
Jak tapetować ściany?
Gdy już zdecydujemy się na konkretny wzór tapety, należy oczyścić ściany z wszelkich zabrudzeń, zanieczyszczeń, a przede wszystkim wypukłości i bruzd. W przeciwnym razie owe mankamenty będą odbijały się na tapecie tworząc wybrzuszenia lub zagłębienia widoczne gołym okiem. Będzie to prezentowało się wyjątkowo niekorzystnie i oszpecająco.
Na przygotowane i oczyszczone ściany nakładamy specjalny klej najlepiej za pomocą wałka lub pędzla. Wałek jest dużo łatwiejszy w użyciu i pozwala na szybsze wykonanie pracy, pędzel z kolei idealnie nadaje się do miejsc trudno dostępnych lub do przymocowania krawędzi tapety, która odstaje od ściany.
Gdy nałożymy klej należy odczekać chwilę, by wysechł. Po krótkim czasie przystępujemy do nakładania tapety. Należy to robić bardzo ostrożnie i powoli. Warto poprosić dodatkową osobę do pomocy, która będzie nam podtrzymywać tapetę w czasie naklejania, by nie uległa zniszczeniu i dodatkowo informować nas, gdzie powinniśmy docisnąć materiał, a gdzie go bardziej rozciągnąć. Jest to niezwykle istotne, by uniknąć niepotrzebnych fałd i zagnieceń.
Odstający materiał należy obciąć za pomocą ostrego nożyka do tapet lub odpowiednich nożyczek. Warto jest zostawić kilka dodatkowych centymetrów na dole przy zakładaniu później listwy podłogowej lub w razie, gdyby obcięcie okazało się nierówne. Gdyby jednak pojawiły się na tapecie pewne nierówności powstałe w wyniku nagromadzenia powietrza, możemy skorzystać ze specjalnego pędzelka dostępnego zwykle wraz z kupnem tapety. Należy nim przejechać po materiale i usunąć bąbelki powietrza. Odstające kawałeczki tapety na krawędziach lub u góry ściany należy dodatkowo posmarować klejem i mocno przymocować. Tapeta jest już gotowa!
By tapeta przyjęła się do ściany i na dłużej zachowała stabilność dobrze jest odczekać przynajmniej jeden dzień i nie korzystać z pomieszczenia, w którym dopiero co ją przykleiliśmy. Konieczne jest otworzenie okien na oścież, by wywietrzyć pokój i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kleju, który może się przez jakiś czas utrzymywać się w pokoju.