Jak pozbyć się kreta?

Kret to z pozoru miłe, włochate zwierzątko, kojarzące nam się z czeskiej produkcji bajką. Wyobrażenie to byłoby słuszne, gdyby nie to, co krety robią w naszym ogrodzie. Idealnie przystrzyżony trawnik, a na jego środku kopiec – to zmora wielu ogrodników. Co zrobić, aby pozbyć się niechcianego gościa i cieszyć nieskazitelnym sadem czy działką? Pomogą w tym poniższe metody.

Jak zwalczyć kreta?

Zanim szkodnik zacznie niszczyć nasz trawnik możemy posłużyć się mechanicznymi metodami, które mu to uniemożliwią. W tym celu warto sięgnąć po zaporę w formie siatki, którą możemy zastosować poziomo – wtedy układamy ją na powierzchni działki i zasypujemy 10-centymetrową warstwą ziemi, którą następnie obsiewamy trawą. Możemy także posłużyć się zaporą pionową, którą wkopujemy w ziemię, jako przedłużenie ogrodzenia lub w formie podmurówki, na głębokość ok. 60 cm. Sprawdzonym sposobem jest też wykopanie wzdłuż siatki rowu, który wypełnimy gruzem – on również uniemożliwi kretom wkroczenie na naszą posesję.

Jeśli jest już za późno, aby zapobiegać i kret zadomowił się w naszym ogrodzie możemy skorzystać z:

  • pułapek, które umieszczamy w krecim tunelu. Mają one wejścia z obu stron i uniemożliwiające wydostanie się zapadki. Miejsca ich umieszczenia najlepiej oznaczyć patykiem, należy je także często sprawdzać, gdyż krety są w stanie przeżyć w takich warunkach do 10 godzin. Złapanego intruza wynosimy jak najdalej od naszej posesji i wypuszczamy na wolność,
  • nielubianych przez krety dźwięków, w tym celu wbijamy w ziemię stalowe rury i pręty, w które od czasu do czasu stukamy, lub montujemy na ich czubku plastikowe butelki lub zrobione z nich wiatraki. Pod wpływem wiatru będą przekazywać w głąb ziemi nielubiane przez krety drgania. Aby metoda ta była skuteczna należy regularnie zmieniać lokalizację prętów, gdyż szkodniki mogą przyzwyczaić się do dźwięku.

Sposób na kreta

Jeśli zależy nam na bardziej profesjonalnym podejściu do sprawy, możemy zakupić w sklepie ogrodniczym plastikowe lub aluminiowe rury, które same emitują odstraszające dźwięki i drgania. Zasilane są one bateriami lub ogniwami solarnymi,

  • nielubianych przez krety zapachów, aby pozbyć się szkodnika do kreciego korytarza wlewamy gnojówkę z liści bzu czarnego lub gałązek żywotnika. Możemy także wrzucić do nich spleśniałe skórki cytrynowe, liście bzu czarnego lub czosnku.

Powodzenia!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x