Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak zadbać o trawnik po zimie? - jak zadbać o trawę?- epytania.pl Jak zadbać o trawnik po zimie? - jak zadbać o trawę?- epytania.pl

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Rozpoczynając wiosenne porządki warto również sprawdzić kondycję naszego trawnika, zwłaszcza po okresie zimowym wymaga on szczególnej pielęgnacji. Wykonując poniższe zabiegi nie tylko go wzmocnimy, ale także zyskamy gęsty i zielony „dywanik” w otoczeniu naszego domu.

Jak zadbać o trawę po zimie?

Brak śniegu, temperatura powyżej zera, sucha gleba i coraz więcej słońca to znaki świadczące o tym, że powinniśmy rozpocząć wiosenną pielęgnację trawnika. Jak ją zacząć?

  1. Grabienie trawnika – ma na celu pozbycie się obumarłych źdźbeł traw, mchu oraz liści. Powstały z nich filc utrudnia rozwój młodych pędów, hamuje też dopływ wody i powietrza. Aby wyczesać trawnik powinniśmy posłużyć się grabiami.
  2. Przycinanie – gdy tylko pojawią się pierwsze źdźbła powinniśmy dokonać pierwszego cięcia. Należy przyciąć niewiele, bo maksymalnie 1/3 wysokości trawy, poważniejsza ingerencja może spowodować jej uszkodzenia.
  3. Napowietrzenie gleby – aby go dokonać powinniśmy zastosować zabiegi: wertykulacji i aeracji. Wertykulacja polega na pionowym cięciu darni w celu polepszenia dopływu powietrza do gleby, a także wody i składników pokarmowych do korzeni. Wertykulacja powinna się odbywać pasmo po paśmie, a jeśli powierzchnię porasta gęsta warstwa mchu można ten zabieg wykonać również w poprzek trawnika. Aeracja natomiast pozwoli nam delikatnie wyczesać drań i dotlenić glebę. Zapobiega również rozrostowi mchu, chwastów i sfilcowaniu trawnika. Do wykonania tego zabiegu używamy specjalnego urządzenia – aeratora.
  4. Wyrównanie – po zimie za pewne zauważymy wiele uwypukleń na powierzchni gleby. Powstały one na skutek gromadzenia się pod ziemią wody, która powodowała podnoszenie kęp trawy, a także odrywanie ich od korzeni. Aby wyrównać zdewastowaną powierzchnię, a tym samym docisnąć kępy traw do podłoża należy je zwałować.
  5. Łatanie – miejsca, w których trawnik został przerzedzony można dosiewać. Puste pola, należy najpierw spulchnić widłami, a następnie zmieszane z próchniczną ziemią nasiona rozsypać na przygotowanym obszarze i podlać.
  6. Nawożenie – nie wolno zapomnieć o tej czynności, gdyż jest ona niezbędna przy prawidłowym rozwoju i wzroście naszego trawnika. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów, aby uzyskać optymalne efekty należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Trawnik to wizytówka naszego ogrodu. Dbając o niego nie tylko zyskujemy zachwyt w oczach sąsiadów, ale także atrakcyjne, komfortowe i co najważniejsze naturalne otoczenie naszego domu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x