Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sklepz11/domains/epytania.pl/public_html/wp-content/themes/blogging/options/php-po/php-po.php on line 373
Jak usunąć rdzę? - epytania.pl Jak usunąć rdzę? - epytania.pl

Jak usunąć rdzę?

Rdza to problem, z którym możemy się spotkać się wszędzie. Atakuje nie tylko zalegające w piwnicy rupiecie, ale także akcesoria kuchenne, czy łazienkowe zakamarki. Co zrobić, aby pozbyć się brunatnego nalotu i przywrócić przedmiotom dawny blask? Poniższe sposoby z pewnością Wam w tym pomogą!

Czyszczenie metalu z rdzy

Ocet – możemy w nim zanurzyć drobne przedmioty, najlepiej pozostawić je w naczyniu z octem na kilka, a nawet kilkanaście minut, czas ten uzależniony jest od grubości warstwy korozji, która pokrywa przedmiot. Octem możemy również polać zardzewiałe powierzchnie, pozostawić na ok. 15 min., a następnie wytrzeć ściereczką.

Coca-cola – oddziałuje na rdzę podobnie jak kwas. Zanurzając w niej zardzewiałe przedmioty, lub przykładając zamoczoną w niej ściereczkę skutecznie pozbędziemy się korozji. Ważne jest, aby po zabiegu dokładnie umyć i wysuszyć oczyszczane przedmioty.

Kwasek cytrynowy i sól kuchenna – składniki te mieszamy z odrobiną wody, aby powstała gęsta zawiesina. Nakładamy ją na zardzewiałą powierzchnię na około pół godziny, a następnie dokładnie szorujemy, myjemy i osuszamy.

Pumeks – zanim zaczniemy działać, musimy dokładnie zamoczyć pumeks w ciepłej wodzie. Następnie delikatnie szorujemy nim zardzewiałą powierzchnię. Powstałe brunatne zacieki od czasu do czasu przemywamy niewielką ilością wody, a kiedy całkowicie pozbędziemy się rdzy, dokładnie myjemy oczyszczone miejsce.

Metalowa szczotka – sprawdzi się przypadku dużych powierzchni jak np. balustrady, bramy czy ogrodzenia. Za pomocą miedzianej szczotki energicznie pocieramy zardzewiałą powierzchnię. Jeśli korozja jest nadal widoczna, możemy użyć szczotek z twardszego surowca tj. mosiężnej lub stalowej. Aby zapobiec pojawieniu się rdzy na tego typu elementach w przyszłości, warto pokryć je najpierw antykorozyjnym podkładem, a dopiero potem farbą.

Gotowe środki – z rdzą doskonale poradzą sobie także dostępne na rynku preparaty, występują one najczęściej w postaci mleczka lub proszku. Ich zaletą jest dogodna konsystencja i przyjemny zapach.

Pojawienie się rdzy na używanych przez nas przedmiotach wcale nie musi oznaczać, że powinniśmy się ich pozbyć. Nawet za pomocą standardowych produktów spożywczych jesteśmy w stanie wygrać z korozją. Znając powyższe metody może warto wybrać się do piwnicy i podarować starociom „drugie życie”?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x