Jak pozbyć się muszek owocówek?

Muszki owocówki to zmora wielu gospodyń domowych. Pojawiają się w okresie letnim, a wabikiem dla nich są owoce, zapach octu, wina, konfitur czy dżemów, czyli wszystko to, co  zazwyczaj znajduje się w naszej kuchni. Co zrobić, aby móc cieszyć się smakiem ulubionych przekąsek i owoców bez obecności intruzów?

Jak zapobiegać pojawieniu się muszek owocówek?

  1. Regularnie wyrzucaj śmieci i zadbaj, aby kosz był zakryty.
  2. Dbaj o porządek, przede wszystkim w zlewie – zmywaj naczynia na bieżąco, czyść odpływ i nie zostawiaj mokrych gąbek. Ścieraj blaty i powierzchnie, na których leżało jedzenie.
  3. Szczelnie zamykaj słoiki z konfiturami oraz butelki z sokiem, octem, winem, a także ze zmywaczem do paznokci.
  4. Myj dokładnie warzywa i owoce, a te nadpsute od razu wyrzucaj do kosza.
  5. Zamontuj siatki na drzwi i okna, uchronią one nie tylko przed muszkami, ale także komarami.

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Jeśli muszki już się u nas zadomowią musimy działać natychmiastowo i stanowczo, ponieważ owady te bardzo szybko się rozmnażają. W takiej sytuacji warto skorzystać z poniższych sposobów:

  1. Pułapka na muszki – do słoika włóż pokrojone owoce lub przygotuj miksturę złożoną z octu i płynu do naczyń. Przykryj folią spożywczą, zabezpiecz gumką i za pomocą wykałaczki zrób kilka otworów. Intensywny zapach zwabi muszki do środka, wlecą one przez zrobione dziurki, ale już się nie wydostaną.
  2. Odkurzacz – za jego pomocą „wyłapiesz” muszki z otoczenia. Najlepiej użyć precyzyjnej końcówki i nastawić odkurzacz na wysoki stopień ssania. Metoda ta daje widoczne efekty, ale jest ryzyko, że nie schwytamy wszystkich intruzów.
  3. Suszarka – muszki owocówki nie lubią ciepłego powietrza. Kiedy zauważysz ich skupisko włącz suszarkę i skieruj na nie ciepły strumień, pod jego wpływem owady się „usmażą”.
  4. Świecie zapachowe – do pozbycia się muszek najlepiej użyj tych o mentolowym zapachu, możesz skorzystać także z olejków aromatycznych.
  5. Chemia – w sklepach dostępnych jest wiele produktów, które pomogą Ci walczyć z muszkami. Są to zazwyczaj lepy lub środki w sprayu, korzystając z nich bądź jednak ostrożny, większość tego typu produktów nie powinna mieć styczności z jedzeniem, a po ich rozpyleniu należy dokładnie wywietrzyć mieszkanie i zetrzeć wszystkie powierzchnie.

Walka z muszkami owocówkami jest dość uciążliwa i czasochłonna, warto zatem zadbać o porządek i higienę, aby ich nie wabić do naszej kuchni. Taka dyscyplina to nie tylko gwarancja czystości w naszym domu, ale także pewność, że spożywane przez nas produkty są zdrowe i bezpieczne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x