Zazwyczaj jest naszym sprzymierzeńcem w walce z nieświeżym oddechem, są jednak takie sytuacje kiedy guma do żucia staje się wrogiem. Dzieje się tak wtedy, gdy znajdzie się na naszym ubraniu, dywanie czy tapicerce. Ze względu na swoje właściwości trudno się jej pozbyć, nie jest to jednak niemożliwe.
Jak usunąć gumę z ubrania
Zanim przejdziesz do bardziej inwazyjnych środków spróbuj odkleić gumę palcami. Trudno będzie oderwać ją w całości, zeskrobuj więc mniejsze kawałki. Nie używaj do tego ostrych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić materiał.
Domowe detergenty – ich stosowanie niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia materiału, dlatego zanim zaaplikujesz je na plamę, sprawdź ich działanie na niewidocznej części ubrania/tkaniny.
Zapierz plamę wodą z odrobiną płynu do naczyń albo płynu do prania, a następnie posyp gumę solą (wystarczą dwie łyżeczki) i delikatnie pocieraj. Na koniec wrzuć do pralki i wypierz w zalecanej temperaturze.
Sposób „na zimno” – w przypadku tej metody niezbędna będzie zamrażarka – zabrudzony materiał wsadź do niej na około 2 godziny. Po upływie tego czasu za pomocą tępego noża spróbuj zdrapać gumę. Podważ ją i oderwij w całości lub rozkrusz na drobniejsze kawałki.
Możesz także posłużyć się kostkami lodu. Wypełniony nimi worek dociskaj do plamy, a następnie pozostaw go na zabrudzonej tkaninie przez około 20 minut. Po tym czasie guma powinna dać się oderwać.
Walka „na ciepło” – jeśli chcesz się pozbyć gumy do żucia, sięgnij po suszarkę. Ciepły strumień powietrza skieruj na plamę. Po kilku minutach wypierz zabrudzoną tkaninę w rękach, w gorącej wodzie. Jeśli sposób ten okazał się zawodny sięgnij po odplamiacz. Polej nim ściereczkę, którą następnie kilkakrotnie dotknij zabrudzonego miejsca, aby plama nabrała wilgoci. Następnie wypierz materiał w jak najwyższej temperaturze, jaką jest w stanie wytrzymać tkanina. Jeśli pierwsze pranie nie przyniesie efektów powtórz je kilkakrotnie.
Gdyby powyższe metody okazały się nieskuteczne, sięgnij po wrzątek. Polej nim gumę, a następnie szoruj plamę szczoteczką do rąk, zębów lub pumeksem. Aby nie uszkodzić tkaniny rób to bardzo delikatnie. Po tym zabiegu guma się odklei lub pokruszy na łatwe do zdrapania kawałki.
Zmywacz do paznokci z dodatkiem acetonu – to środek, który może nam pomóc w walce z gumą do żucia. Podobnie jak lakier z paznokci, zmywaj plamę z zabrudzonej powierzchni. Jeśli sposób ten okazał się nieskuteczny sięgnij po denaturat, zanurz w nim szmatkę i delikatnie pocieraj plamę.
Podejmując walkę z gumą do żucia, musimy mieć na uwadze przede wszystkim troskę o materiał, który łatwo uszkodzić w trakcie tego typu zabiegów. Musimy także uzbroić się w cierpliwość, plama nie zawsze zniknie po pierwszym praniu.