Jak wyczyścić piekarnik?

Przygotowane w piekarniku wypieki i potrawy zachwycają smakiem. Co zrobić, aby nasz piekarnik zachwycał czystością? Poniższe porady pomogą Wam w osiągnięciu olśniewających efektów.

Jak umyć piekarnik

Zanim sięgniemy po specjalne detergenty i rozpoczniemy walkę z brudem, warto zapoznać się z instrukcją dołączoną do piekarnika, w której znajdziemy informacje mówiące o ograniczeniach dotyczących środków chemicznych. Nie każdy z nich spełni swoją rolę w kontakcie z naszą sprzętem.

Do czyszczenia piekarnika powinniśmy się odpowiednio przygotować. Zacznijmy od tego, że nie należy czyścić go, gdy jest gorący. Unikniemy w ten sposób oparzeń i rozpryskiwania detergentu. Warto, abyśmy pod piekarnikiem rozłożyli szmatę, która będzie zbierać spływający w trakcie czyszczenia brud i ochroni podłogę. Przed czyszczeniem wyciągamy z piekarnika półki, a następnie moczymy je w roztworze z płynem do naczyń, aby łatwo pozbyć się z nich zabrudzeń.

Piekarnik ma bezpośredni kontakt z jedzeniem, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po nieszkodliwe, naturalne środki, które pomogą nam rozprawić się z brudem. Sprawdzoną i popularną metodą jest mieszanka przyrządzona z gorącej wody i octu w stosunku 1:1. Aby pozbyć się jego uciążliwego zapachu możemy dodać odrobinę płynu do naczyń, który go zniweluje. Następnie przyrządzoną miksturą myjemy piekarnik, a na koniec przecieramy szmatką nasączoną samą wodą.

W przypadku poważniejszych zabrudzeń powinniśmy założyć rękawiczki i sięgnąć po sodę oczyszczoną. Mieszamy ją z wodą i przygotowujemy papkę, którą następnie nakładamy na całą powierzchnię piekarnika. Najlepiej robić to za pomocą pędzelka lub zużytej szczoteczki. Nałożoną mieszankę zostawiamy w piekarniku na kilkanaście minut, a następnie szorujemy okrężnymi ruchami za pomocą szczotki. Jeśli brud jest wyjątkowo uciążliwy możemy nałożyć kolejną jej warstwę. Na koniec za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki zbieramy pozostałą w piekarniku papkę. Ważne, aby robić to dokładnie i mieć pewność, że resztki sody nie zostały wewnątrz.

W walce z  zabrudzonym piekarnikiem pomogą nam także specjalne środki czystości, które możemy nabyć w sklepie. Ważne, aby przy ich używaniu stosować się do instrukcji i zgodnie z nimi dozować detergent i czyścić piekarnik.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x