Jak wyczyścić srebro?

Srebro – nieodłączny element biżuterii, zastawy stołowej czy elementów dekoracyjnych w naszym domu. Ma w sobie wiele uroku, jest trwałe, jednak z czasem pojawia się na nim nieestetyczny nalot. Jak się go pozbyć za pomocą domowych sposobów? Nasze propozycje przedstawiamy poniżej.

  1. Oczyszczająca kąpiel.
    Dwie szklanki gorącej wody wymieszaj z łyżką soli lub sodą oczyszczoną. Przygotuj niemetalową miskę, jej dno wyściel folią aluminiową, a następnie wlej do niej przygotowany wcześniej roztwór. Zanurz srebro w cieczy, działanie folii z solą lub sodą usunie nalot i zapewni połysk. Dla uzyskania lepszego efektu pozostaw srebro w roztworze na kilka godzin. Na koniec wypłucz srebrne przedmioty w zimnej wodzie i wypoleruj za pomocą miękkiego ręcznika lub ściereczki z mikrofibry.
  2. Polerowanie.
    Wymieszaj niewielką ilość sody oczyszczonej z małą ilością ciepłej wody, w takich proporcjach, aby powstała gęsta masa. Jako środka czyszczącego możesz użyć także pastę do zębów, pamiętaj, aby była ona bez kryształków i efektu wybielającego. Używając masy lub pasty delikatnie masuj powierzchnię srebra ruchami w linii prostej. Na koniec dokładnie opłucz i osusz srebro.
  3. Środki chemiczne.
    Na rynku dostępnych jest ich bardzo wiele, najczęściej w postaci ściereczek lub płynów. Ich  zastosowanie daje szybki i widoczny efekt.

Jak dbać o srebro?

Kiedy już wszystko lśni i chcemy zapobiec ponownemu pojawieniu się nalotu musimy pamiętać aby przechorowywać srebro w oddzielnych pudełkach, aby nie miało kontaktu z innymi przedmiotami. W tym celu można zakupić specjalne woreczki lub zawinąć srebro w chusteczkę lub ręcznik papierowy. Nasze skarby nie powinny znajdować się w pobliżu gumy, octu czy farby – produkty te łatwo mogą je uszkodzić. Innym sposobem zapobiegającym matowieniu srebra jest  po prostu jego częste używanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x