Jakie buty w góry?

Zapaleni pasjonaci zdobywania górskich szczytów są zgodni co do jednego: wygodne, dopasowane i wytrzymałe buty to podstawa! Zdarza się nawet najlepszym ubrać się nieadekwatnie do pogody, ale nie można zaniedbać stóp. To one dzielnie nas niosą przez górskie szczyty. Źle dopasowane, kiepskiej jakości obuwie spowoduje, że każdy krok będzie opłacany bólem, obtarciami i ogromnym cierpieniem. A pokaleczone, obtarte stopy wymagają długiego leczenia.

Buty do chodzenia po górach

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd w góry nie tylko w celach wypoczynkowych, ale z możliwością pieszych wędrówek po szlakach należy liczyć się z tym, że obuwie, które zapakujemy do plecaka musi być odpowiednio dobrane. Z całą pewnością zwykłe adidasy wyciągnięte z dna szafy, trampki, mokasyny czy inne obuwie o miękkim podłożu, które stosujemy na co dzień nie zapewnią nam bezpieczeństwa i wygody. Zakup obuwia należy dobrze przemyśleć.

Najlepiej w tym przypadku udać się do sklepu sportowego i obejrzeć przykładowe buty. Można skonsultować się ze sprzedawcą. Zwykle takie obuwie jest dość drogie, należy przygotować się na wydatek rzędu 200-300 zł, jednak warto poświęcić nieco więcej gotówki na dobre buty, w przeciwnym wypadku można tego gorzko pożałować już pierwszego dnia pobytu w górach.

buty_w_gory

Przede wszystkim należy wciąć pod uwagę moment podróży w góry oraz konkretne miejsce. Inne obuwie będzie się nadawać zimą, a inne w upalne lato. Tatrzańskie granie będą wymagać od nas zupełnie innego typu obuwia niż bieszczadzkie szlaki. Jeśli chcemy związać swoje życie z górami na dłużej nie wolno tego lekceważyć. Zakup jednego uniwersalnego obuwia może okazać się niedostateczny.

Łagodne beskidzkie szlaki wymagać będą delikatniejszego typu obuwia z miękką podeszwą, która zapewni lepszą przyczepność. Z kolei na ostre tatrzańskie szczyty takie obuwie to stanowczo za mało. W tym przypadku przydadzą się buty twardsze, z odpowiednio wyprofilowaną grubą podeszwą, która uchroni przed poślizgiem i dodatkowo odciąży stopy. Dzięki temu nie będziemy zbyt intensywnie odczuwać każdego kroku po nierównej, czasem ostrej powierzchni.

Góry potrafią zaskakiwać. Należy być przygotowanym na to, że w środku upalnego lata możemy spotkać śnieg na szczycie i nasze obuwie może przemoknąć. Dlatego buty muszą mieć pewną i stabilną podeszwę. Warto jest zaopatrzyć się również w dodatkowe skarpety.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x