Jakie ćwiczenia na brzuch?

Okolice brzucha to miejsca wyjątkowo podatne na gromadzenie tkanki tłuszczowej zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Tłuszcz na brzuchu odkłada się już w wieku dojrzewania przy braku odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego. Niezwykle trudno jest utrzymać płaski brzuch, jeszcze trudniej wyrzeźbić na nim mięśnie. Jednak przy zdroworozsądkowym odżywianiu się, odpowiednim nawadnianiu organizmu i systematycznych oraz co najważniejsze odpowiednich ćwiczeniach fizycznych można uzyskać piękny, płaski brzuch w sam raz na wakacje!

Dieta na brzuch

By uzyskać tylko i wyłącznie płaski brzuch, czyli pozbyć się tkanki tłuszczowej, wałeczków i tak zwanego piwnego brzuszka wystarczy odpowiednio się odżywiać i nawadniać organizm. Dieta bogata w warzywa, owoce, błonnik, nabiał, a uboga w tłuszcze trans, cukry proste pozwoli nam powoli, aczkolwiek skutecznie pozbyć się wystającego brzucha.

Płaski brzuch

Zwykle to nadmierna produkcja gazów, wzdęcia i zaparcia oraz inne problemy jelitowe powodują, że nasz brzuch wydaję się większy niż powinien, jest nabrzmiały, przypominający balon, a my sami czujemy się ociężale. Wystarczy wprowadzić kilka istotnych zmian do jadłospisu, by pozbyć się na zawsze wystającego brzucha. Picie napojów gazowanych w tym alkoholu (piwo) oraz dużej ilości kawy powoduje również problemy z wystającym brzuchem. Należy raz na zawsze odstawić napoje gazowane lub je drastycznie ograniczyć.

piwny_brzuch

Ćwiczenia na płaski brzuch

W przypadku ćwiczeń na brzuch dobrze jest ustalić sobie główny cel; czy chcemy żeby nasz brzuch był płaski, czy chcemy go dodatkowo umięśnić? Na płaski brzuch idealne zwłaszcza dla kobiet są ćwiczenia cardio – wszystkie te rodzaje ćwiczeń, które powodują przyspieszone bicie serca, oraz wzmożone krążenie krwi, a więc: bieganie, skakanie (np: na skakance), aerobic, także intensywne pływanie, szybki i energiczny taniec itp. Z powodzeniem można je wykonywać na własną rękę w domu, na trawie przed domem, samemu lub w grupie. Powodują nie tylko wzmocnienie pracy serca, mięśni, stawów, szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, ale również wytworzenie się endorfin – hormonów szczęścia i przyjemności, które dodatkowo uzależniają. Trening cardio początkowo wydaje się trudny i zniechęcający, ale jest świetną alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za wykonywaniem ćwiczeń siłowych, ponadto może stanowić wspaniałą zabawę.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Dla osób, które chcą dodatkowo wykształcić mięśnie brzucha prócz ćwiczeń cardio niezastąpione będą ćwiczenia stricte siłowe. Już dawno obalono skuteczność wykonywania brzuszków samemu w domu lub słynnej jakiś czas temu 6 Weidera, która wprawdzie przynosi skuteczność, ale źle wpływa na kręgosłup.

Brzuszki to najlepsza forma ćwiczeń dla tych osób, które już posiadają płaski brzuch i chcą go odpowiednio wyrzeźbić. W przeciwnym razie mięśnie, które wzmacniamy wykonując tradycyjne brzuszki będą ukryte pod warstwą tłuszczu na brzuchu, której łatwo się nie pozbędziemy. Dlatego przy kształtowaniu brzucha nie wolno zapominać o łączeniu ćwiczeń siłowych z ćwiczeniami cardio.

cwiczenia_na_brzuch

Nie tylko brzuszki są w tym przypadku skuteczne, ale również wszystkie inne ćwiczenia podobnie oddziałujące na mięśnie brzucha, jak np.: nożyce. Mogą być naprzemienne pionowe lub poziome lub skrętoskłony. Dla dodatkowego wzmocnienia w czasie wykonywania brzuszków można skorzystać ze sztangi 2 kg lub więcej. Ale jest to metoda dla osób już wyćwiczonych. Dla początkujących może być niebezpieczna i spowodować urazy kręgosłupa.

Nie wolno przeforsować organizmu. Początkujący ćwiczący chcą uzyskać jak najszybciej efekty swojej pracy, dlatego poddają się nieraz brutalnym i wyczerpującym ćwiczeniom, które powodują zakwasy i bóle mięśni przez kolejne kilka dni. Podstawą jest zachowanie systematyczności oraz zbytnie nie obciążanie organizmu. Ćwiczenia 30 minut trzy razy w tygodniu dają lepsze efekty niż godzinowy codzienny trening, który może spowodować kontuzje i problemy z kręgosłupem. Można spróbować wykonywać partię ćwiczeń codziennie przez 15 minut.  Na efekty nie trzeba czekać długo – pierwsze widoczne są po około 2 tygodniach regularnych ćwiczeń.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x