Jakie imię na bierzmowanie?

Bierzmowanie to bardzo ważne święto dla wszystkich młodych katolików. Okres przygotowania do bierzmowania zajmuje zwykle aż 3 lata – jest to czas gimnazjum. Młodzi nie tylko uczą się podstaw nauczania Kościoła Katolickiego, zasad wiary, ale przede wszystkim mają za zadanie wybrać sobie odpowiednie imię. Najważniejsze, by było to imię osoby świętej w najlepszym wypadku błogosławionej przez Kościół.

Imiona świętych

Wybór imienia z pozoru tylko wydaje się prosty i banalny. Zwykle młodzi kierują się własnymi upodobaniami i gustem. W niektórych rejonach kulturalnych dziewczyna i chłopak wybierają imię po przodkach związane z imieniem świętego.

Katecheci i kapłani przestrzegają młodzież przed spontanicznym i bezmyślnym wyborem imienia na bierzmowanie. Nie musi to być imię, które nam się wyjątkowo podoba, brzmi ładnie i chcielibyśmy się tak nazywać. Najważniejsze, by imię, które wybieramy związane było z nami duchowo. By święty, który je nosił przemawiał do nas swoim życiorysem i zaangażowaniem w krzewieniu wiary katolickiej. W tym przypadku najlepiej jest sięgnąć do Żywotu świętych, który znaleźć możemy w każdej bibliotece parafialnej lub na stronach internetowych. Przeanalizujmy na spokojnie i w skupieniu życiorysy świętych Kościoła Katolickiego. Nie sugerujmy się tylko i wyłącznie pięknie brzmiącym imieniem danej postaci oraz jej pochodzeniem, ale tym, kim był święty, jakie prowadził życie, czego dokonał? To sprawi, że zaczniemy spoglądać na niego z innej perspektywy i zupełnie inaczej podejdziemy do wyboru imienia na bierzmowanie. Być może znajdziemy w nim wzór do naśladowania, poczujemy duchową bliskość i silną więź psychiczna ze świętym. Można się pomodlić w ciszy i poprosić o natchnienie.

Jeśli podoba Ci się imię Magdalena nie wybieraj go tylko dlatego, że pięknie komponuje się z twoimi pozostałymi imionami oraz ma wyjątkowo ładnie brzmienie. Poszukaj informacji o świętej Magdalenie (jest ich kilka) być może zrozumiesz kim była patronka, której imię wybierzesz.

Pamiętaj, że wybierając imię świętego prosisz o jego wstawiennictwo i opiekę. Miej to na uwadze. Czas bierzmowania to piękny, duchowy okres drogi do dojrzałości chrześcijańskiej. To również początek twojej drogi życiowej z nowym patronem, do którego zawsze możesz zwrócić się o pomoc. Warto modlić się do swoich patronów i ich naśladować. Pomyśl o tym zanim wybierzesz swoje nowe imię.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x