Jakie wybrać imię na bierzmowanie?

Bierzmowanie to niezwykły moment w życiu młodego wierzącego człowieka. W tradycji katolickiej jest to czas przejścia i dojrzałości chrześcijańskiej. Młodzież gimnazjalna w wieku około 16 lat przyjmuje znamię Ducha świętego przygotowując się do tej ceremonii trzy lata.

Imiona do bierzmowania

Przygotowanie do bierzmowania młodzieży to nie tylko przekazanie im zasad i tradycji chrześcijaństwa, to także wybór imienia swojego patrona, który będzie ich strzegł przez całe życie. Dla młodzieży jest to wyjątkowe wydarzenie, a sam wybór imienia może być powodem nie tylko do radości, ale też do zapoznania się z żywotami świętych kościoła katolickiego.

Księża, siostry zakonne i katecheci każdemu przygotowującemu się polecają zapoznanie się z żywotami świętych katolickich i wybranie imienia nie zgodnie z modą, ale z głosem własnego serca. Imię powinno być nie tylko ładnie brzmiące, ale powinno nieść w sobie pewne przesłanie i dar od patrona, którego imię wybieramy. Najlepiej jest w tym przypadku skorzystać z biblioteki parafialnej lub zakupić żywoty świętych, w których znajdziemy dokładną biografię danego świętego i błogosławionego, czym się wsławił, kiedy żył, czego dokonał, czego jest patronem. Wielu z nich wiodło ciężkie, ale pożyteczne życie wypełnione miłością do Boga, do bliźniego, radością z życia, pragnieniem pomagania innym, ogromnym poświęceniem dla ludzi, a niekiedy oddaniem swojego życia. Istnieje również możliwość znalezienia w Internecie biografii i zdjęć lub rysunków każdego ze świętych oraz zapoznania się z ich życiorysem.

jakie-imię-na-bierzmowanie

Święte imiona

Wybierając imię na bierzmowanie warto uświadomić sobie fakt, że imię, które nada nam biskup w czasie ceremonii nie jest zwyczajnym imieniem. To znak naszej wiary oraz pragnienie oddania się służbie Bogu i powierzenie swojego życia świętemu, od którego owe imię bierzemy. Dla głęboko wierzących osób jest to niezwykle ważne, gdyż pozwala cieszyć się opieką zarówno Ducha świętego jak i nowego patrona. W chwilach smutku, życiowych rozterek zawsze można się zwrócić w modlitwie do świętego, którego imię nosimy z prośbą o pomoc.

Wielu świętych katolickich odpowiada danym sytuacjom, patronuje wielu problemom, schorzeniom, życiowym komplikacjom, a nawet konkretnym czynnościom. Dobrze jest zapoznać się z nimi i dopasować je do swoich potrzeb.

I tak święta Rita jest patronką od spraw beznadziejnych, do której warto zwrócić się z prośbą o pomoc w sytuacjach, z którymi nie możemy sobie w żaden sposób poradzić, święta Cecylia jest patronką muzyki, śpiewaków, zespołów muzycznych, osób grających na instrumentach i wokalistów. Dziewczęta, które cenią sobie muzykę, kochają śpiewać lub występują w zespole muzycznym mogą wybrać sobie świętą za patronkę. Święty Krzysztof jest patronem kierowców, co jest idealnym wyborem dla wszystkich chłopców, którzy wykazują zainteresowanie motoryzacją, zaś święty Florian jest patronem strażaków, a święta Róża z Limy patronką miedzy innymi ogrodników.

Wielu świętych patronuje różnym zawodom, sprawom, również chroni przed chorobami, wspiera w konkretnych sytuacjach. Warto w każdej z nich zwrócić się o pomoc, gdy spotka nas coś złego. A zwłaszcza, gdy wybieramy na swojego patrona wielkiego świętego, którego nie tylko imię, ale przede wszystkim żywot ma dla nas wyjątkowe znaczenie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x