Grzech to pojęcie zwykle kojarzące się z religią katolicką oraz pojmowaniem przez naukę Kościoła czynów ludzkich uważanych jako niemoralne. Grzech według Katechizmu Kościoła Katolickiego to uczynek wbrew przykazaniom, wbrew woli Bożej, czynienie zła innym i sobie również.
Co to jest grzech
Grzech wydaje się dla wielu osób pojęciem względnym. Młodzi chrześcijanie wychowywani w katolickich rodzinach oraz w szkołach na lekcjach religii uczą się o rodzajach grzechu w tym o 7 grzechach głównych:
- pycha
- chciwość
- nieczystość
- zazdrość
- nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu
- gniew
- lenistwo
Jednak dla wielu osób to, co nauka Kościoła nazywa grzechem lub po prostu grzesznym uczynkiem, w zasadzie nim nie jest. Grzech kojarzy nam się z czym wyjątkowo złym, za co spotyka nas kara, co winniśmy odpokutować. Wiele osób nawet związanych z chrześcijaństwem nie zawsze zgadza się z katolickim pojęciem grzechu, jako takiego.
Wielu z nas twierdzi, że nie ma jednej uniwersalnej moralności, gdyż każdy człowiek jest inny, ma odrębne sumienie i sposób postrzegania świata, dlatego dla jednych ludzi pewien sposób życia bądź konkretne uczynki są grzechem, nawet nazywane grzechem ciężkim, dla innym są po prostu życiowym wyborem.
By lepiej to zrozumieć wystarczy przypomnieć sobie odwieczne nauczanie Kościoła wobec osób niezwiązanych sakramentalnym węzłem małżeńskim. Jeszcze sto lat temu życie na tak zwaną kocią łapę było czymś nie do przyjęcia, niemoralnym i nieakceptowanym przez społeczeństwo. Dziś w XXI wieku ogromna ilość młodych ludzi żyje ze sobą jak mąż i żona, ale bez ślubu kościelnego. Bardzo wiele par są małżeństwem tylko cywilnym i mimo, że w świetle prawa są małżonkami, w ocenie Kościoła małżeństwem nie są i… żyją w grzechu. Tym bardziej jeśli ze sobą mieszkają i współżyją przed ślubem. Dla tych ludzi ślub cywilny wystarcza w zupełności i w ich mniemaniu nie robią niczego złego, a pojęciu katolickim są grzesznikami, a więc osobami, które żyją niemoralnie.
Grzechy przykłady
Niestety w kwestiach grzechu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, postrzegamy rzeczywistość wokół nas tak, jak postrzega ją reszta społeczeństwa, jak zostaliśmy wychowaniu i nauczeni od dziecka. Jednak istnieją takie formy uczynków grzesznych, które nie podlegają dyskusji i każda religia na całym świecie zgodnie twierdzi, że są to uczynki niemoralne. Należą do nich miedzy innymi:
- zabijanie z premedytacją inne istoty, w tym zwierzęta (kwestia zwierząt jest wyjątkowo istotna dla religii azjatyckich, w których występuje wiara w reinkarnację)
- kradzież
- dręczenie i sadyzm
- zazdrość i okazywanie pogardy dla innych
- niechęć do udzielenia pomocy
- nienawiść wobec innych ludzi w tym również wobec samego siebie
- samobójstwa
- krzywdzenie innych i siebie
- obojętność na czyjeś cierpienie (okazywanie tak zwanego „serca z kamienia” dotyczy osób, które są obojętne na ludzki los i dbają tylko o siebie)
- świadomy egoizm
- pogarda wobec innych oraz wywyższanie się
Słowo „świadomy” w odniesieniu do grzechów jest tu szczególnie istotne. Wiele osób popełnia złe uczynki nieświadomie. W nauczaniu katolickim takie osoby nie robią nic złego i nie mają grzechu, gdyż działają w afekcie, nie panują nas sobą, są chore (np.; osoba chora psychicznie i mająca silne zaburzenia krzywdzi kogoś lub osoba, nad którą ktoś się znęca popełnia samobójstwo) lub nie wiedzą, że postępują źle.
Jeśli jednak ktoś w pełni świadomie i z odpowiedzialnością działa wbrew sobie i drugiemu człowiekowi taka osoba popełnia grzech ciężki. Dla takich ludzi zawsze znajdzie się miejsce na pokutę i modlitwę, jeśli żałują swoich uczynków mogą się nawrócić i prosić o wybaczenie. Problem jednak tkwi w tym, że wiele osób swoje uczynki uważa za słuszne i nie potrzebuje rozgrzeszenia. Dlatego między osobami różnego wyznania, w tym ateistami trwa od lat ogromny konflikt na tle moralnym i obyczajowym również, który prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązany.
Każda religia niesie ze sobą inne zakazy i nakazy, osoby niezwiązane z żadną religią, ale wierzące w istotę wyższą pod postacią Boga mają inne zasady moralne zwykle w większości związane z religijnym podejściem, jednak nie wszystkie uczynki są dla nich grzeszne w rozumieniu katolickim, muzułmańskim, buddyjskim, hinduskim, żydowskim i rozumieniu wielu innych religii świata.
fajnie nawet gówna nie da się robić