Z czego składają się łzy?

Płacząc w chwilach smutku, rozpaczy, a nawet radości czy wzruszenia z kącików naszych oczu wypływają krople łez, które w smaku przypominają słoną wodę. Łzy są nie tylko symbolem i wyrazem naszych emocji, ale z medycznego punktu widzenia są zabezpieczeniem oka przed czynnikami z zewnątrz oraz co szczególnie istotne – zawierają w sobie naturalny lek przeciwbólowy.

Łzy

W gałkach ocznych u ludzi znajdują się dwa gruczoły odpowiedzialne za produkcję substancji organicznej zwanej  łzami. Pod wpływem silnych emocji zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, wzruszenia, a nawet w momencie pocierania oka palcem gruczoły pracują intensywniej wydzielając łzy, które wędrując kanalikiem gromadzą się w miejscu zwanym jeziorko łzowe. Czymś zupełnie naturalnym jest produkcja łez przez gruczoły. Ludzkie oko musi być nieustannie nawilżane, by podczas ruchu gałki ocznej nie doszło do obtarć.  Nadmiar łez jest odprowadzany na zewnątrz oka oraz do nosa. Dlatego w czasie płaczu odczuwamy konieczność wydmuchiwania nosa.

Skład łez

O właściwościach bakteriobójczych łez przekonał się uczony Alexander Fleming w czasie przeprowadzania badań w laboratorium. Zupełnie przypadkiem Fleming odkrył, że w ludzkich łzach znajdują się substancje bakteriobójcze oraz te odpowiedzialne za uśmierzanie bólu. A także hormon prolaktyna uwalniany w stresujących momentach. Zdarza się nam płakać z bólu, zwłaszcza małym dzieciom.

Produkowane łzy często spływają z policzków wprost do ust nie bez przyczyny. Połykane łzy działają jak lek przeciwbólowy. A więc płacz to nie tylko sposób na pozbycie się nadmiaru emocji i rozluźnienie napięcia, ale możliwość naturalnego zaaplikowania sobie środka przeciwbólowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x