Co warto zobaczyć w Gdyni?

Gdynia jest jednym z miast aglomeracji Trójmiejskiej, położonym w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim. Wybierając się nad Polskie Morze udać się również do Gdyni. To ciekawe i inspirujące, historyczne miasto, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Co zatem warto zobaczyć w Gdyni?

Gdynia atrakcje

Gdynia jest miastem o bogatej historii. 19 marca 2015 roku Prezydent RP, Bronisław Komorowski i Narodowy Instytut Dziedzictwa ustanowili Śródmieście Gdyni „Pomnikiem Historii”, najwyższym wyróżnieniem nadawanym zabytkom. Ciekawa architektura miejska przyciąga każdego roku setki turystów. W czasie II wojny światowej miasto nie ucierpiało w wyniku działań wojennych, dzięki czemu zachowało się piękne śródmieście w stylu modernistycznym. Pod koniec XX w. zaczęto budować tu budynki wielkiej płyty, a także liczne wieżowce, m.in. zespół Sea Towers – kompleks dwóch wieżowców, znajdujących się na 12 miejscu w Polsce pod względem wysokości.

atrakcje turystyczne gdyni

Gdynia ciekawe miejsca

  • Muzeum Miasta Gdyni

W celu poznania historii miasta i jego mieszkańców warto wybrać się do Muzeum Miasta Gdyni. Znajdziemy tam zbiór ponad 40 tyś fotografii, pocztówek oraz negatywów o tematyce związanej z portem, życiem miasta i jego mieszkańców. Kolejną grupą obiektów, jakie posiada muzeum są dokumenty życia społecznego – dokumenty osobiste, a także telegramy i karty dań, plakaty, ulotki i afisze, zbiory kartograficzne. Obrazują one życie społeczne, kulturalne, zawodowe mieszkańców miasta na przestrzeni wieków.

  • Gdynia Infobox – Obserwatorium Zmian

Ciekawymi miejscem jest gdyński InfoBox, to obiekt zbudowany z 3 kontenerów, znajduje się w nim makieta miasta o rozmiarach 8 x 4 m, jest miejscem zabaw dla dzieci, centrum informacji kulturalnej. Budynek posiada 22-metrową wieżę widokową, dzięki panoramicznej windzie możemy podziwiać panoramę miasta. Warto odwiedzić to miejsce na początku podróży, ponieważ uzyskamy tu sporo informacji na temat miasta.

  • Skwer Kościuszki

Po wyjściu z InfoBoxu warto udać się na Skwer Kościuszki – reprezentacyjną ulicę Gdyni. Przy skwerze stoją zacumowane statki ORP Błyskawica i Dar Pomorza, pływające muzea, które można pozwiedzać.

Dar Pomorza jest ogromnym trzymasztowym żaglowcem szkoleniowym, przeznaczonym w latach 80-tych do celów szkoleniowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dzisiaj jest pływającym muzeum.

Natomiast ORP Błyskawica jest okrętem Marynarki Wojennej, wprowadzonym do służby w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej, po remoncie wykorzystywany był w szkoleniach kadry polskiej floty. Został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari (1987), oraz Medalem „Pro Memoria”.

S

  • Marina Gdynia

Gdynia jak każde większe nadmorskie miasto posiada swój port. Marina Gdynia to port przystosowany do przybijania, cumowania i postoju jachtów, w którym odbywają się liczne imprezy okolicznościowe i regaty.

Na kolejnej stronie dalszy ciąg artykułu co warto zwiedzić w Gdyni:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x