Mazury nazywane Krainą Wielkich Jezior, leżą w Polsce północno – wschodniej, w województwie warmińsko-mazurskim, obejmują Pojezierze Mazurskie, Iławskie oraz liczne jeziora. Każdego roku odwiedzane są przez miłośników żeglarstwa, sportów wodnych i dzikiej przyrody. W miejscowych gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach można znaleźć ciche zakątki, a wśród lasów i nieskażonej przyrody, odpocząć od miejscowego gwaru. Mazury to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa, ich obszar obejmuje ponad 3000 jezior. Liczne przybrzeżne miasteczka, kurorty, tj. Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo, kuszą turystów rozmaitymi atrakcjami.
Mazury atrakcje
Mikołajki
Mikołajki, zwane polską stolicą żeglarstwa, są popularną turystyczną miejscowością, leżąca nad jeziorem Mikołajskim. Port jachtowy, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, liczne bary i tawerny- to atrakcje, które każdego roku przyciągają do Mikołajek tysiące amatorów żeglarstwa. Latem, w sezonie turystycznym, odbywają się tu regaty, koncerty szantowe i liczne imprezy. W miejscowości znajduje się wiele hoteli i pensjonatów, a wśród nich znany hotel Gołębiewski. Wokół miejscowości roztacza się, pełen dziewiczych torfowisk i lasów, Mazurski Park Krajobrazowy, obfitujący w obszary odznaczające się bogactwem różnorodnej flory i fauny.
Giżycko
Giżycko to znane miasteczko portowe położne pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, leżące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Oprócz licznych przystani, klubów żeglarskich, tawern i barów, najciekawszymi atrakcjami tego miasta są:
- Twierdza Boyen (1855 r.)
- most obrotowy zbudowany w 1889 r., miał on łączyć miasto z Twierdzą Boyen. To jedyna tego typu budowla w Europie, obracana ręcznie przy pomocy jednego operatora, w późniejszym czasie została wyposażona w napęd elektryczny
- Zamek Krzyżacki z 1341 roku
Węgorzewo
Węgorzewo to zaciszne miasteczko przy granicy z Rosją, położone nad rzeką Węgorapą i jeziorem Mamry. To idealne miejsce żeby zrelaksować się i zregenerować siły pośród nieskażonej przyrody i wyjątkowych krajobrazów. W Węgorzewie znajdują się również liczne historyczne zabytki związane z historią tego miasta, można zobaczyć tu m.in.: XVI-wieczny pałac Lehndorffów, gotycki kościół Św. Piotra i Pawła, kościół we wsi Węgielsztyn, Muzeum Kultury Ludowej z Parkiem Etnograficznym, bunkry polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu oraz budowle hydrotechniczne. Najstarszym zabytkiem w mieście jest gotycki Zamek Krzyżacki pochodzący z XIV wieku. W wyniku wojen został częściowo zniszczony, ostały się jedynie same mury. Na początku XX wieku został odbudowany i sprzedany, a nowy właściciel zamierza zaadaptować go na luksusowy hotel.
Jezioro Śniardwy
Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce, zajmuje powierzchnię 11 400 ha. Zlokalizowane jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu miejscowości Mikołajki i Ruciane-Nida. Łączy się ono z kilkoma okolicznymi jeziorami tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie. Śniardwy nazywane również mazurskim morzem jest prawdziwym rajem dla miłośników żeglarstwa, których przyciągają tu piękne widoki i malownicze zakątki. Na jego obszarze znajduje się 8 wysp m. in. Kaczor, Pajęcza, Czarci Ostrów i Szeroki Ostrów, a wokół jeziora zlokalizowane są przystanie, pola namiotowe, ośrodki sportów wodnych, ośrodki wypoczynkowe.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
W Kadzidłowie, miejscowości oddalonej 10 km od Rucianego-Nida, na powierzchni ponad 100 ha, znajduje się park, w którym można oglądać dzikie zwierzęta na wolności, zamieszkujące puszczę Piską. Są to m.in. jelenie, sarny, łosie, żubry, wilki, żurawie, puchacze, czaple.
Mazurski Park Narodowy
Mazurski Park Narodowy jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. Na jego terenie znajduje się ponad 60 jezior (w tym największe w Polsce – Śniardwy i Mamry), szlak kajakowy na rzece Krutynia, 11 rezerwatów przyrody, rezerwat biosfery UNESCO (Jezioro Łuknajno) oraz malownicze lasy, w których możemy znaleźć obiekty historyczne ostatniej wojny.
Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy położony jest we wschodniej części pojezierza mazurskiego oraz części Podlasia. Zajmuje obszar około 300 tysięcy hektarów środkowej części dorzecza Czarnej Hańczy i dopływu Niemna. Unikatowy krajobraz parku wypełniają przede wszystkim rzeki i liczne jeziora oraz bogata flora i fauna zamieszkująca tamtejsze lasy. Park znany jest z programu ochrony bobrów, na powierzchni 120 ha utworzono tu w 1959 r. rezerwat pod „Ostoja bobrów Stary Folwark”.
Zamek Krzyżacki w Ostródzie
Najstarszym i najbardziej okazałym zabytkiem w Ostródzie jest gotycki Zamek Krzyżacki pochodzący z XIV wieku. Na przestrzeni lat był grabiony i spalony a w XX wiek został odbudowany. Obecnie znajduje się w nim biblioteka, galeria, muzeum oraz centrum kultury.
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen jest jednym z najważniejszych zabytków w Giżycku. Została wzniesiona w 1855 roku, dla garnizonu giżyckiego liczącego 3000 żołnierzy. Pełniła istotne funkcje obronne dla miasta. Na początku XX wieku utworzono w niej składnicę artyleryjską, a po I wojnie światowej funkcjonował tu szpital. Obecnie jest siedzibą Muzeum Twierdzy Boyen oraz hostelu dla turystów.
Zamek Krzyżacki w Rynie
Zamek Krzyżacki w Rynie usytuowany pomiędzy dwoma jeziorami (Ołów i Ryńskim), wzniesiony został w XIV w. Pierwotnie był siedzibą prokuratora podległego komturstwu brandenburskiemu. Do 2000 roku funkcjonował tu urząd miasta, muzeum, dom kultury oraz biblioteka. Obecnie mieści się w nim Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe.
Zamek Krzyżacki w Malborku
W XIII w Malbork był stolicą Krzyżackiego Państwa Zakonnego. Najokazalszym zabytkiem tego okresu jest gotycki, Krzyżacki Zamek wzniesiony w XIII w., był on siedzibą wielkiego mistrza. Budowla zajmuje kubaturę ponad 250 000 m³ i złożona jest z kilku części: zamku średniego, zamku wysokiego oraz podzamcza.
Grodzisko Galindia na Mazurach
Grodzisko Galindia to kraina nawiązująca do tradycji zamieszkujących obszar Mazur plemienia Galindów, żyjących na tym obszarze w V- XII w. Obiekt znajduje się nad malowniczym jeziorem Bełdany w okolicach Rucianego-Nida. Dzięki wizycie w tym miejscu możemy przenieść się w podróż w czasie do magicznego świata Galindów, podziwiać rytualne drewniane rzeźby, labirynty, krąg kamienny, studnie głodową. Wszystkie budynki w grodzie wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów: drewna, skóry i wikliny. Atrakcją turystyczną są organizowane co jakiś czas historyczne biesiady w tradycyjnym dla tego miejsca klimacie, w urokliwym miejscu- nad brzegiem Jeziora Bełdany. Ciekawostką dotyczącą krainy jest fakt, że przebiegał tędy tzw. bursztynowy szlak, przez który przewożono drogocenny bursztyn.
Ryn – plaża miejska
Ryn to miejscowość położona między jeziorami Ryńskim i Ołów, o charakterze typowo turystycznym. W pobliżu jednego z najsławniejszych zabytków tego miasta, Zamku Krzyżackiego, zlokalizowana jest plaża miejska. W sezonie letnim tętni życiem, jest licznie odwiedzana przez turystów oraz mieszkańców. Znajdują się tu strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, place zabaw dla dzieci, ścieżka rowerowa, boiska do siatkówki plażowej i wiele innych atrakcji. Ryn jest miejscowością bardzo lubianą przez amatorów żeglarstwa. Na jeziorze Ryńskim znajdują się porty, z których możemy dopłynąć do innych miejscowości na Mazurach, np. Mikołajek czy Giżycka.
Miasteczko Westernowe Mrongoville
Od 2008 roku na terenie Mrągowa pojawiła się ciekawa atrakcja turystyczna – Miasteczko Mrongoville, stylizowane na styl miasteczka westernowego. Na turystów czekają tu m.in.: desperados – interaktywna gra, strzelnica, kino Cinema 5d, inscenizacje napadów na banki i pojedynki rewolwerowców, Mexico Bar, dla najmłodszych plac zabaw z grami zręcznościowymi.
Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec znajduje się we wsi Gierłóż na Mazurach, jest to dawna, tajna siedziba Hitlera, a raczej jej pozostałości, ponieważ podczas wycofywania się wojsk niemieckich kwatera została zniszczona. Zbudowała została w latach 1940-1944. Zapadały tu najważniejsze decyzje dotyczące udziału III Rzeszy w wojnie. Miała tu również miejsce nieudana próba zamachu na Hitlera (20 lipca 1944 r.). W jej skład wchodzi ponad 200 budynków o różnym przeznaczeniu, są to m.in. baraki, schrony, dwa lotniska, dworzec kolejowy, ciepłownie, wodociągi. Obecnie teren jest udostępniony dla zwiedzających.