Flaga UE
Na fladze Unii Europejskiej koloru ciemnoniebieskiego widnieje 12 złotych gwiazdek ułożonych w okrąg. Wiele osób zastanawia się skąd wziął się ten symbol? I jaka jest geneza pomysłu projektu flagi Unii Europejskiej oraz jej historia?
Co oznaczają gwiazdki na fladze UE?
Gwiazdy to symbol piękna, blasku, jedności, gdyż tak jak na niebie tworzą skupisko, tak na fladze uformowane są w zamknięte koło, które ma przypominać nam o silnych i nieprzerwanych więzach łączących kraje europejskie.
Gwiazdy – zwłaszcza w tym przypadku złote to wspólne bogactwo, pomyślność, harmonia i solidarność Europy. Przypomnienie, że razem możemy więcej i zdziałamy wiele.
Historia flagi Unii sięga lat 50-tych XX wieku, a dokładniej roku 1955. W tamtych niestabilnych czasach Rada Europejska przyjęła projekt ustawy o utworzeniu Unii łączącej europejskie państwa wyniszczone i skłócone między sobą po zakończonej 10 lat temu II wojnie światowej. 30-ści lat później zdecydowano, że flaga, którą posługuje się Rada stanie się równocześnie flagą narodów europejskich. A więc tak otrzymaliśmy ciemnoniebieską flagę i 12-ście złotych (żółtych) gwiazd w okręgu.
Dlaczego jest 12 gwiazdek na fladze UE?
12 to liczba doskonałości odzwierciedlająca ludzką rzeczywistość i pojmowania świata – 12 miesięcy roku, 12 znaków zodiaku, 12 godzin dnia i nocy w ciągu doby. Istnieją doniesienie, że twórcy flagi inspirowali się kulturą chrześcijańską, która przyczyniła się do powstania cywilizacji europejskiej w takiej formie, jaką dziś znamy. A mianowicie gwiazdy na fladze do złudzenia przypominają te z wizerunku Matki Boskiej na wielu obrazach, które z kolei czerpały z biblijnego opisu Maryi z Apokalipsy św. Jana, gdzie Matka Boża ukazana jest na lazurowym tle, a nad jej głową figuruje aureola ułożona z 12 gwiazd.
Jak przyznał po czasie autor projektu flagi A. Heitz, tworząc wizerunek flagi europejskiej łączącej narody miedzy innymi inspirował się właśnie biblijnymi przekazami.